Villa ve yalı sahipleri rahatsız olmuştu! Erdoğan'dan 'miras kaldı' bahanesini ortadan kaldıracak talimat!

TBMM'den 5 Aralık'ta geçen ve 7 Aralık'ta onaylanıp yürürlüğe giren 'değerli konut vergisi' yeniden düzenlenecek. Son dakika haberine göre yeni yılın ilk yasal düzenlemeleri arasında yer alacak olan, 'değerli konut vergisi'ne yeni kriterler gelecek.

2019-12-24 18:27:00Villa ve yalı sahipleri rahatsız olmuştu! Erdoğan'dan 'miras kaldı' bahanesini ortadan kaldıracak talimat!TBMM'de 5 Aralık'ta geçen 2 gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğantarafından onaylanarak yürürlüğe giren 'Dijital Hizmet Vergisi İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun' ile getirilen yeni vergilerden biri de 'değerli konut vergisi' oldu. Düzenleme ile mesken nitelikli taşınmazlardan değeri 5 milyon lira üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabi tutuldu. 5-7,5 milyon liraya kadar binde üç, 7,5-10 milyon lira arasına binde 6 ve 10 milyon liradan fazla değerde gayrimenkulü olanlara da binde 10 oranında vergi getirildi.

Rahatsız olmuşlardı

Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök, Hasan Cemal, Mehmet Barlas, Sevilay Yılman, Rahmi Turan, Nedim Türkmen, Murat Muratoğlu, Nesrin Nas, Bahadır Erdem, Nihal Bengisu Karaca, Resul Kurt, Ruhat Mengi, Necati Özkan gibi isimleri rahatsız etmiş, ve asgari ücret zammı kadar ses vermezken bu verginin haksızlık olduğunu iddia etmişlerdi.

CHP ise yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıklamıştı.

Habertürk, Sözcü, Hürriyet, NTV, Dünya, Odatv gibi yayın organlarında ise malum kesimin itirazları çokça yer bulmuştu.

 

İlişkili haber:Ahmet Hakan'ın derdi asgari ücretli değil az sayıdaki zenginler oldu! Villalara vergi konulması haksızlıkmış!Ahmet Hakan'ın derdi asgari ücretli değil az sayıdaki zenginler oldu! Villalara vergi konulması haksızlıkmış!

Miras kaldı gibi bahaneler sunmuşlardı... Yeni düzenlemede neler olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında bu yasanın bazı vatandaşlar için haksızlık olduğunu dile getirerek, yeniden bir düzenleme yapılması talimatı verdiği öğrenildi.

5 milyon lira üzerinde tek konutu olanlar tabi olmayacak

 

Edinilen bilgilere göre; değerli konut vergisine yeni kriterler eklenecek. Buna göre tek konutu olanlar değerli konut vergisini ödemeyecek.

Gelire bakılacak

5 milyon lira değerinde ev miras kalan kişinin aylık geliri bir memur maaşı kadarsa ve başka bir geliri yoksa bu vergiden istisna olacak.

Değerli konuta sahip olan kişiler gelirine göre, değerli konut vergisi ödeyecek ya da belli bir miktar ödeyecek. Değerli konut vergisi yeniden düzenlenerek, bu konutlara sahip olanların gelirlerine bakılacak.

Muhalefetin görüşü de alınacak

 

Değerli konut vergisi, muhalefet partilerinin de görüşü alınarak yeniden hazırlanacak, Meclis'e yeni bir yasa teklifi olarak sunulacak.

147 bin konutu etkileyecek

Değerli Konut Vergisi'nin, Türkiye genelinde 147 bin 256 adet konutu etkilemesi bekleniyor. Bu alanda 121 bin 42 adet konutla İstanbul başı çekerken, İstanbul'u, 11 bin 38 adet konutla Muğla, 8 bin 118 adet konutla İzmir ve 2 bin 15 konutla Antalya takip ediyor. Söz konusu şartları taşıyan konutların bulunduğu ilçeler arasında Beykoz 27 bin 847 adetle birinci, Beşiktaş 19 bin 177 adetle ikinci ve Sarıyer 16 bin 992 adetle üçüncü sırada yer alıyor.

Villa ve yalı sahipleri rahatsız olmuştu! Erdoğan'dan 'miras kaldı' bahanesini ortadan kaldıracak talimat!

Popüler Kullanıcılar