Boşanmada Tazminat Miktarının Tespiti

Or Hukuk ve Danışmanlık boşanma avukatı olarak bu makalemizde boşanmada tazminat miktarının tespiti konusunu işleyeceğiz.

Boşanmada tazminat miktarının tespitinde Kanun “uygun bir tazminat” terimini kullanılmıştır. Uygun bir tazminat miktarı tespit edilirken hakkaniyet de göz önünde bulundurulur.

Tazminat borçlusunun mali durumu zayıf ise tazminattan indirim yapılabilir. Ancak tazminat borçlusunun yüksek bir gelire sahip olması halinde tazminat talep eden eş meslek, sanat icra edebilecek olsa dahi lehine tazminat hükmedilebilir.

Boşanmada tazminat borçlusunun kusurunun yoğunluğuna göre tazminat miktarı arttırılabilir. Ancak, bundan doğan zararın miktarı gözetilmek zorundadır.

Eşlerin evlilik süresi, eşlerin yaşları, yeniden evlenme şansları, tarafların sağlık durumları, geleceğe yönelik kazanç beklenti ve ihtimalleri, çocuklarına bakma durumları somut olarak tazminat miktarının hesaplanmasında önemli etkenlerdir.

Kısa süren evliliklerde evlilik öncesi şartlara uyum daha kolaydır. Ancak uzun süren evliliklerde özellikle yaşı ilerleyen talep sahibinin, evlilik öncesi şartlara uyumu zor olacağından tazminat miktarı yüksek tutulabilir. Evliliğin 2002 yılından öncesi tazminatın hesaplanmasında mal rejiminin sona ermesiyle mallardan kaynaklanan kazançların da ayrıca değerlendirilmelidir.

Aile ve Boşanma Davaları boşanma avukatı ile ilgili detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Boşanmada Tazminat Miktarının Tespiti

Coronavirus (Covid-19)

  • 784,381Coronavirus Vaka Sayısı
  • 37,780Ölü Sayısı
  • 165,035Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:05

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar