HaberX 5X5 - 25 Ocak 2020 Tek parça İzle

Gündemde öne çıkan başlıklar HaberX Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas ve Yayın Sorumlusu Tansu Tomak tarafından yorumlanıyor.

Program, hafta içi her gün saat 17:00'da https://www.haberx.com  ve HaberX YouTube kanalından canlı olarak yayınlanmakta

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

İşlenen haberler

Erzincan Depremi
Bakan Soylu'nun açıklamaları:
An itibariıyla Malatya Doğanyol'da 4 vatandaşımız hayatını kaybetti, Elazığda da 18 vatandaşımız hayatını kaybetti. Doğanyol'da göçük altında kimse kalmadı. Yaralı sayısı 1031... - 8.55'den sonra 398 artçı deprem oldu. Bunların 13'ü 4'ün üzerinde.... Toplam 39 kişiyi göçük altından çıkardık.... 22 kişinin enkaz altında olduğu düşünülüyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
1031 müracaat içinde 382 vatandaşımız yaralıydı. Takibi hala yapılan 128 hastamız var. 34 vatandaşımızın da yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. Durumu kritik olan hastamız yok... 4 tane sahra hastanesi ihtiyaç durumunda kurulacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:
İlk hasar tespit çalışmalarında 5 binamızın yıkık olduğu, ağır hasarlı ve hafif hasarlı birçok yapımız olduğu tespit edildi... Yıkık binaların kerpiç yapılardan olduğu görüldü... Depremzedelere nakdi yardımlar bugün başlayacak
İletişim başkanlığı
"Depreme ilişkin yayınlarda kamuoyunu panik ve infiale sevk edecek ifade ve görüntülerden uzak durulmalı, bilgilendirici ama özellikle teskin edici bir yayın dili kullanılmalıdır. Bölgede bulunan bakanlarımız ve diğer resmi kurumlarımız tarafından yapılacak açıklama ve bilgilendirmeler esas alınmalıdır. Sosyal medyada dezenformasyon içerikli paylaşımlara itibar edilmemelidir. Doğru bilgi için kesinlikle resmi kaynaklar takip edilmeli, AFAD'ın acil durum bilgilendirmeleri dikkate alınmalıdır. Teyit edilmeyen görüntü ve bilgiler kesinlikle yayınlanmamalı ve paylaşmamalıdır.

Kizilay destekleriniz için
'Deprem' yazın, 2868’e SMS yollayın, 10 lira katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü." dedi.

Prof. Dr. Naci Görür uyarmıştı
6 Ekim 2019 tarihinde CNN TÜRK'te depremle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ depremine karşı uyarmıştı. Canlı yayında Türkiye'nin deprem haritasını inceleyen Görür, depremi nokta atışıyla işaret etti. Naci Görür, bu zamana kadarki depremlerin Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana geldiğini söyledi. Görür, "Doğu Anadolu Fayı uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı gibi davranacağından endişe ediyorum" dedi.

Merkel, Libya'da Hafter tarafının olumlu adımlar atılmasını umduğunun altını çizerken,Erdoğan, verilen desteklerin 'Hafter'i şımarttığını' söyledi ve "55 maddeyi sözde kabul etmek başka bir şey, altına imzayı koymak başka bir şey. Hafter henüz imzayı koymuş değil. Hafter'in yarın ne yapacağı da belli olmaz" ifadelerini kullandı.

Rusların Türk gayrimenkulüne olan ilgisi artıyor
Rusların yabancı gayrimenkul alım coğrafyası değişmeye başladı. İspanya’ya birkaç yıldır olan yüksek ilgi azalırken, liradaki değer kaybı, küçük bütçeli alıcıları Türkiye’ye çekiyor. Prian.ru tarafından yapılan araştırmaya göre, Rusların İspanya’da gayrimenkul satın alma işlemlerinde azalma olduğu gözlendi.

İstanbul Havalimanı'nda koronavirüs tedbirleri sürüyor
Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül virüse karşı Türkiye'de de önlemler alındı. İstanbul Havalimanı'nda, Çin'den gelen yolculara yönelik termal kameralı önlem devam ediyor. Ateşi 38 derecenin üzerine çıkanlar karantinaya alınıyor.

 

HaberX 5X5 - 25 Ocak 2020 Tek parça İzle

Popüler Kullanıcılar