MEHMET BARLAS: İnsanlığa felaket haberleri yetmiyor... Felaket üretimi için yoğun çaba var

Felaketlerle dolu haberler hiç ara vermeden devam ediyor...
Elazığ'da enkaz altından çıkartılan bir cansız beden ile, ölü sayısı 41'e yükselmiş. Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiş... Depremde yaralananlardan 86'sının tedavisi sürüyor. 18 kişi de yoğun bakımda.
Koronavirüs
Depremden öteye bir de "Koronavirüs" felaketi var ya gündemde... Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle can kaybı 81'e, enfekte kişi sayısı 2 bin 744'e yükselmiş. Pekin yönetimi, Ay Takvimi'ne göre yeni yıla giren ülkede yeni yıl tatilini 2 Şubat'a kadar uzatma kararı almış. Ayrıca Hong Kong'da 8, Makau'da 5 ve Tayvan'da 4 vaka tespit edilmiş.. Virüsten etkilendiğinden şüphelenilenlerin sayısı 5 bin 794, enfekte kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı da 30 bin 453 olarak açıklanmış.
Belirti olmadan...
Çinli yetkililerden korkutucu bir açıklama geldi ve uzmanlar ülkede 3 bine yakın kişiye bulaşan yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de, insandan insana bulaştığını açıkladı. Korku içindeki insanlar evlerinden çıkmıyor, Wuhan hayalet kente dönüştü. Sosyal medyada paylaşılan ve korku filmlerini aratmayan görüntüler ise hastalığın ne kadar hızlı yayıldığını kanıtlar nitelikle.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MEHMET BARLAS: İnsanlığa felaket haberleri yetmiyor... Felaket üretimi için yoğun çaba var

Popüler Kullanıcılar