Tutuklama Kararı 

Tutuklama Kararı 

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100 ile 108. maddeleri arasında tutuklamaya ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Ancak tutuklama kararı kişinin temel hak ve özgürlüklerine ciddi şekilde dokunan ve kişiyi birtakım hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakan önemli bir tedbirdir. Bu nedenle tutuklama kararı verecek olan hakim veya mahkemenin büyük bir dikkat ve itina ile bu kararı vermesi gerekmektedir. Nitekim buna dair düzenlemeler Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile bazı uluslararası sözleşmelerle yapılmış olup koruma altına alınmıştır. Tutuklama kararı bu noktada özgürlüğü sınırladığı için önemlidir.

Ceza Muhakemesi Kanunu ile düzenlenmiş olan tutuklama kararı ve buna ilişkin hususlar dayanağını Anayasa’nın 19. maddesinden almaktadır. “Kişi hürriyeti ve güvenliği” başlıklı ilgili anayasa hükmüne göre; “…Suçluluğu hakkında kuvvetli belirti bulunan kişiler, ancak kaçmalarını, delillerin yok edilmesini veya değiştirilmesini önlemek maksadıyla veya bunlar gibi tutuklamayı zorunlu kılan ve kanunda gösterilen diğer hallerde hâkim kararıyla tutuklanabilir. Hâkim kararı olmadan yakalama, ancak suçüstü halinde veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yapılabilir; bunun şartlarını kanun gösterir. Yakalanan veya tutuklanan kişilere, yakalama veya tutuklama sebepleri ve haklarındaki iddialar herhalde yazılı ve bunun hemen mümkün olmaması halinde sözlü olarak derhal, toplu suçlarda en geç hakim huzuruna çıkarılıncaya kadar bildirilir.”

 

https://kadimhukuk.com.tr/makale/tutuklama-karari/

 

#AnkaraAvukat #AnkaraCezaAvukatı  #idarehukukuavukatı #AnkaraİşçiAvukatı #AnkaraİdareAvukatı #İşDavasıAvukatı #AnkaraVergiAvukatı #AnkaraBoşanmaAvukatı #AraçDeğerKaybı

 

Tutuklama Kararı 

Coronavirus (Covid-19)

  • 200,920,398Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,268,840Ölü Sayısı
  • 15,763,226Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar