Tutuklama Kararına İtiraz

Tutuklama Kararına İtiraz

Tutuklama kararının temel hak ve özgürlükleri sınırlandıran bir karar olması nedeniyle tutuklama kararına itiraz yolunun her zaman açık olması gerekmektedir. Nitekim Anayasa’da da düzenlendiği üzere tutuklama kararının hukuka aykırılığına karşı her zaman yargı mercilerine başvurulabilir. Anayasa’nın 19. Maddesinin ilgili fıkrasında; “Her ne sebeple olursa olsun, hürriyeti kısıtlanan kişi, kısa sürede durumu hakkında karar verilmesini ve bu kısıtlamanın kanuna aykırılığı halinde hemen serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkına sahiptir.” denilmek suretiyle tutuklama kararına itiraz hakkı güvence altına alınmıştır.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 101. Maddesinin son fıkrasında da tutuklama kararına karşı her zaman itiraz edilebileceği düzenlenmiştir. Buna ilişkin usul ise aynı Kanunun “Kanun Yolları” başlıklı kitabında düzenlenmektedir. Kanun hükmüne göre hakim veya mahkemenin verdiği kararlara karşı itiraz kanun yolu açıktır. Dolayısıyla Sulh Ceza Hakiminin ya da ceza yargılamasını yapan mahkemenin vermiş olduğu tutuklama kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabilir.

 

https://kadimhukuk.com.tr/makale/tutuklama-kararina-itiraz/

 

#AnkaraAvukat #AnkaraCezaAvukatı  #idarehukukuavukatı #AnkaraİşçiAvukatı #AnkaraİdareAvukatı #İşDavasıAvukatı #AnkaraVergiAvukatı #AnkaraBoşanmaAvukatı #AraçDeğerKaybı

 

Tutuklama Kararına İtiraz

Coronavirus (Covid-19)

  • 194,798,022Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,174,689Ölü Sayısı
  • 13,875,848Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar