Ceza İstinaf Kanun Yolu

Ceza İstinaf Kanun Yolu

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen kararlar her zaman için maddi gerçeklik ve hukuka uygunluk bakımlarından doğru olmayabilir. Mahkemelerin verdikleri kararların denetlenmesi ve bu kararların maddi gerçekliğinin ve hukuka uygunluğunun değerlendirilip kontrol edilmesi özellikle ceza yargılamalarında son derece önemlidir. Çünkü ceza yargılaması neticesinde davada sanık olan taraf için bir ceza verilmektedir. Bu nedenle ceza istinaf kanun yolu kanunda düzenlenmiştir. Bu ceza ile sanığın birçok temel hak ve özgürlüğüne de müdahale edilmektedir. Dolayısıyla mahkemelerin vermiş olduğu kararın doğruluğu ve hukuka uygunluğu yine başka bir mahkeme tarafından denetlenmelidir.

2016 yılına kadar ilk derece mahkemelerinin vermiş olduğu kararlardan bazıları ilk derece mahkemesinde kesinleşirken bazı kararların temyiz kanun yoluna götürülmesi mümkün idi. Ancak 2016 yılında Türk yargı sisteminde faaliyete geçen Bölge Adliye Mahkemeleri ile hukukumuza istinaf kanun yolu girmiş oldu. İstinaf kanun yolu ile amaçlanan; hem Yargıtay’ın iş yükünü azaltarak bazı kararların Bölge Adliye Mahkemeleri’nde kesinleşmesini hem de ilk derece mahkemelerince verilmiş olan kararların kontrol mekanizmasını artırarak maddi gerçekliğinin ortaya çıkarılarak hukuka daha uygun şekilde karar verilmesini sağlamaktır.

 

https://kadimhukuk.com.tr/makale/ceza-istinaf-kanun-yolu/

 

#AnkaraAvukat #AnkaraCezaAvukatı  #idarehukukuavukatı #AnkaraİşçiAvukatı #AnkaraİdareAvukatı #İşDavasıAvukatı #AnkaraVergiAvukatı #AnkaraBoşanmaAvukatı #AraçDeğerKaybı

 

 

Ceza İstinaf Kanun Yolu

Coronavirus (Covid-19)

  • 200,929,887Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,268,881Ölü Sayısı
  • 15,771,529Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar