KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Kısa adı KOSGEB olan kurumun tam adı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olup Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. Adından da anlaşılacağı üzere KOBİ olan firmalara destek amaçlı olarak kurulan bir kurumdur. Çok farklı türden destekleri bulunan kurumun girişimci destekleri en çok talep gören destekleri arasındadır. Ama sadece girişimcilik desteği değil pek çok alanda çok geniş kapsamlı desteği ilgili kriterleri taşıyan kurumlara verilmektedir. Bu yazımızda da KOSGEB kredileri Nasıl Alınır? Hakkında detaylara yer vermek istedik.

Kosgeb Girişimci Destekleri Nelerdir?

Kosgeb girişimcilik desteklerinden faydalanmak için öncelikli olarak Kosgeb girişimcilik eğitimlerine devam etmek ve akabinde yapılan sınavda başarılı olarak girişimcilik sertifikası almak gerekir. Yani bu işin ilk ayağında Kosgeb girişimcilik kursu tamamlanmış olması gerekir.

Bundan sonra ise KOSGEB veri tabanına kayıt olabilmek adına kendilerinden istenen yeni mevzuata uygun başvuru formunu doldurmak ve istenen diğer evraklar ile ilgili KOSGEB birimine teslim etmek gerekir. Bu aşamadan sonra her şey eksiksiz ise firma destek almaya hak kazanır.

Eğer açılan iş yeri gerçek kişi statüsünde ise 5 bin Türk Lirası, sermaye şirketi statüsünde ise 10 bin Türk Lirası kuruluş desteği alır. Bunun akabinde alınacak diğer destekler ise performans desteğidir. Burada ise üst rakam her iki grup şirket için de üst limit olarak 20.000 Türk Lirası değerindedir.

Ama girişimciler için destekler bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü ülkemizde girişimcilik son derece önemsenmektedir. İleri girişimci makine teçhizat yazılım desteği kapsamında da verilen destekler vardır. Bunlar ise düşük orta düşük teknolojili firmalar için 100 bin Türk Lirası, orta yüksek düzeyde teknoloji firmaları için 200 bin Türk Lirası ve yüksek düzeyde teknolojisi olan firmalar için 300 bin Türk Lirası olup toplam verilen hibe oranı yüzde 75 oranındadır. Bu grupta yer alan firmalar ister ise toplam 10 bin Türk Lirası danışmanlık desteği de alabilmektedir. Yine oran yüzde 75 değerindedir.

Kosgeb Genel Destekleri Nelerdir?

Kosgeb destekleri kapsamında genel destek paketinde ise işletme geliştirme destek programları, işbirliği destek programı, yurt dışı Pazar programı, KOBIGEL KOBI gelişim destek programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve hızlandırıcı destek programı, proje destek programı, tematik proje destek programları mevcuttur.

Bu kapsamda değerlendirildiğinde ilgili programa göre yurt içi yurt dışı fuar katılım, test analiz, nitelikli eleman çalıştırma, yurt dışı iş gezisi, danışmanlık desteği, tasarım desteği, sınai mülkiyet hakkı desteği, lojistik desteği, eşleştirme desteği kredi kullanımı, belgelendirme, hazırlanan kapsama göre proje hibesi gibi destekler mevcuttur. Ki firmalar bu noktada en çok bu destekler içinde Kosgeb kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Genel destekler için Kosgeb bünyesinde firmaya atanan uzman ile görüşülerek kendileri için uygun görülen desteklere başvurmak yeterlidir.

Kosgeb Kredi Desteklerinden Nasıl Faydalanılır?

Kosgeb kredisi almak için ise öncelikle diğer destek türlerinde de olduğu KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekir. Ayrıca güncel KOBİ imzalı KOBİ beyannamesi kuruma teslim edilmelidir. KOSGEB kredileri belli dönemlerde artık tematik denebilecek belli bir alanda açıldığı için ilgili firmalara belli bir hedef doğrultusuna bazen proje ve/veya başvuru formu ile verilmektedir. İlgili kriterleri taşıyan ve eksiksiz olarak istenen evrakları teslim eden firmalar KOSGEB tarafından uygun görülür ise bu kendisine uygun görülen miktarlarda krediyi almaya hak kazanır. Bu kredilerin en büyük avantajı 0 faizli olmasıdır. İlgili bankalara başvurulduğu zaman firmanın durumuna göre uygun görülmesi durumunda işletmenin durumuna göre KOSGEB kredisi verilmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Coronavirus (Covid-19)

  • 244,883,238Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,971,412Ölü Sayısı
  • 17,906,425Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar