Eleq ipucu 29 Aralık: 1996'da Bold Pilot ile rekora imza atan jokey?

Eleq ipucu 29 Aralık 2018 sorusu belli oldu. İşte cevabı:
#eleq
eleqseverler hazırsanız
Merhabalar #eleqseverler bugün nasılsınız
1996 yılında düzenlenen Gazi Koşusu’nu hatırlıyor musunuz?
Efsane yarış atı Bold Pilot ile 2:26:22'lık sürede hala kırılamayan bir rekora imza atan jokeyin adını kimler hatırladı?
Hatta bir ipucu daha, yakın bir zamanda ‘’Şampiyon’’ filmi ile hayatı vizyona girdi

Cevap: Halis Karataş
1996 yılı Gazi Koşusu'nu rekor derece ile kazanan Bold Pilot, 22 yaşında hayatını kaybetti. Bold Pilot'ın sahibi Özdemir Atman, 70. Gazi Koşusu sonrası ‘Merkez Bankası’nı verseler satmam’ diyerek efsane safkana değer biçilemeyeceğini belirtmişti. Bold Pilot'ın 2.26.22'lik Gazi Koşusu rekoruna bugüne dek yaklaşabilen bir İngiliz atı çıkmadı.
JOKEY HALİS KARATAŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞTİ

Türkiye'nin önde gelen atçılarından merhum Özdemir Atman'a ait Bold Pilot isimli şampiyon safkan öldü. 1990'larda genç bir jokey olan Halis Karataş ile özdeşleşen ve büyük şampiyonluklar kazanan İngiliz atı Bold Pilot, yarış yaşamına 28 Mayıs 1995'de 2 yaşında bir tay olarak Veliefendi'de başladı.

1996 yılında 3 yaşına geldiğinde mükemmel bir yıl geçirdi. Aynı yıl Gazi Koşusu'nu 2.26.22'lik derece ile kazanan Bold Pilot'un o rekoruna hala yaklaşılamıyor...

Türk yarışçılığnın bugüne dek en başarılı safkanları arasında yer alan Bold Pilot, yarış birincilikleri kadar, pistteki sıradışı duruşu ile de yarışseverlerin sevgilisi olmuştu.
Şampiyon, efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen Halis Karataş ve Begüm Atman arasındaki büyük aşkın hikayesini konu ediyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, Türk atçılığının önemli ismi Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot, at yarışı ile ilgilenmeyenlerin bile sevgisin kazanan bir attır. Bold Pilot ve onun daimi jokeyi Halis Karataş birlikte unutulmaz başarılara imza attı. İkilinin 1996 yılı Gazi Koşusu’ndaki 2:26:22’lik rekoru hala geçilemedi. Bold Pilot diğer bir başarısı da Halis Karataş ve Begüm Atman’ın bir araya gelmesine vesile olması. Ünlü jokey ve Begüm Atman arasındaki destansı aşkın konu edildiği filmin yönetmen koltuğunda Ahmet Katıksız oturuyor. Senaryosunu Katıksız ile Serkan Yörük’ün kaleme aldığı filmde ünlü jokey Halis Karataş’a Ekin Koç, Begüm Atman’a ise Farah Zeynep Abdullah hayat veriyor. Türkiye Jokey Kulübü eski başkanlarından Özdemir Atman’ı ise usta oyuncu Fikret Kuşkan canlandırıyor.

Eleq ipucu 29 Aralık: 1996'da Bold Pilot ile rekora imza atan jokey?

Coronavirus (Covid-19)

  • 19,252,483Coronavirus Vaka Sayısı
  • 717,564Ölü Sayısı
  • 6,180,710Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar