14 Şubat Ve Sevgililer Günü

Sevgililer gününü kısımlara ayırır ve evliliğe götürecek sürecin başlamasına vesile olacaksa doğru bulurum.

Birileri "bir kavme benzeme..." hadisini söyleyip karşı da olsa onlara saygı duyar, "her şerde bir hayır var..." misali der düşüncemden ısrar ederim.

Batıya benzemeyen neyimiz kalmış ki?

Eğitim sistemimiz, yabancı özel okullar ve moda "Bir kavme benzeme ..." konusunda çocuklarımıza kadar ettiği etkiye bakıldığında  sevgililer günü "kavme benzeme" konusunda masum kalır.

Batı meşeli yasalarımız, iktidarın AB uyum adı altında çıkardığı yasalar, İstanbul sözleşmesi, Kadının beyanı esastır yasasi, 6284 nolu yasa... bunlara karşı ses çikarmayip Sevgililer gününe karşı durmak ne kadar dogru olur?

Batılaşma adı altında her şeyimizle "...kavme benzeme.." konusunu çoktan geride bırakmışızdır.

Allah bizi af etsin.

14 Şubat Sevgililer gönü Roma Katolik kilisesinin Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen (Aziz Valentin Günü) bir bayramdır.

Bir müslümana yakışmayan ve kutlamaması gereken bir gün olduğudur.

Yine "hediye alma" ile israf yapılması ve karşi cinslerin eğlence günü olarak kutlamaları ise; israf ile birlikte kendisine helal olmayan biriyle eğlenmekte haram olduğu gerçektir.

Ancak, eşinin gönlünü almak, evlenme niyeti ile helal dairesinde birisi ile buluşmasına vesile olursa sevgililer günü bana göre doğru ve güzel olacağıdır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: "Bir kimsenin kalbine bir kadınla nişanlamak arzusu doğarsa, ona bakmasında beis yoktur."(Ebu davud)

Eğer birilerinin evlenmesine vesile olacaksa sevgililer günü iyi olduğudur. Ebü Rahm es-Sümî (ra) rivayetle Peygamberiniz sallallahu aleyhi ve sellem: ".... Aracı olmanın en üstünü, evlenmek isteyen iki kişinin evlenmeleri için aracı olmaktır." (Camiüssagir)

Evlenmeye giden sürece destek ve evliliği teşvik doğrudur.

Ancak evlenme kasdi olmayan, hatta evliligi zedeleyen, evli olanların arasina fitne sokmaya vesile olan karşı cinsin; arkadaş, kanka, dost, flört.. ve benzeri masumane adı altındaki birlikteliği de haramdı.

Evlilik Peygamberimizin sunneti ve tavsiyesidir.

Ebü Rehm(ra) rivayetle Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:"Iki kişinin evlenmesi hususunda aracılık yapmak, şeffatların en üstünudur." ( ibni Mâce)

"Her kim Allah için (haramlardan sakınma niyetiyle) evlenir ve Allah için evlendirirse, gerçekten o kişi Allah-u Te'âlâ'nın dostluğunu hak etmiştir." (Imam-ı Ğazali)

Evlilik bir ibadettir.

Dunyada, ahirette ve cennete beraber ebedi bir saadettir.

Sevgililer gününü evliliklere vesile edelim.

Bekarsak evlenelim.

Evlenmeyanler varsa onları evlendirme konusunda çaba gösterim.

Selam ve dua ile.

14 Şubat Ve Sevgililer Günü

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,212,835Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,000,594Ölü Sayısı
  • 7,669,716Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar