ERGÜN DİLER: Matruşka

TÜRKİYE son günlerde SİYASİ AYAK tartışmasının içinde buldu kendini. Elbette bu konu üzerinde düşünen, yazan çok. Ben içerideki isimlere girmeden dışarıdan bakarak gelmek istiyorum. İçeriden yazılabilecek bir kamyon detay var.
Ama şimdi değil... SİYASİ AYAK tartışmasını dillendiren herkes haklı olabilir. Ben yanlış düşünüyor olabilirim. Hatta bu konuda tek de kalabilirim.
Yanılmak çok kötü de değildir. Son tahlilde düşündüğümüz yanlıştır. Ama ya haklı olan bizsek!
Açayım... İdlib'e, Suriye'ye, Libya'ya, Doğu Akdeniz'e, Çin'e, Coronavirüs'e bakarken genelde ABD ile RUSYA'nın ayrı kamplarda olduğu öne sürülmekte.
Ve bütün olanlar bu AYIRIM ışığında analiz edilmekte... Ben ise "SON TAHLİLDE ABD RUSYA'yı yanına çeker" diye ısrar edenlerdenim...
Türk turizmi, doğalgaz, TürkAkım, S-400, nükleer santral ve Türk tarımı gibi önemli kartlar neredeyse MOSKOVA'nın cebinde. Türkiye bu kadar gönlünü açmış ve ortaklığa inanmış durumda. Peki bu kadar samimi bir DOST varken Rusya İDLİB'te neden Türk askerine saldırdı!
Şunu hatırlayalım... Yazmıştım...
"Gelin biz BBC'de olmayanı aktarmaya çalışalım... Doug Coe'ya gidelim... Büyük sistemin büyük oyuncuları vardır. Bunlardan biri de gerçekten büyük bir akıl ve karakter olan Doug Coe'dur! Her ülkenin dokunulmayan kişileri vardır. Doug Coe da Amerika Birleşik Devletleri adına bu kategorinin zirvesinde yer alan biriydi. 2017 yılında ölene kadar da bu güçle yaşadı. Kimse inanmasa da Vladimir Putin'i Kremlin'e götüren kişi Valentin Yumashev de Doug Coe'ya yakındı. Valentin Yumashev'e ulaşmak kolaydı. Ancak Doug Coe, en zor yolu tercih etti. Üniversite yıllarında tanışacağı ve sonradan eşi olacak Irina Vedeneeva'nın bursu Doug Coe'dan geliyordu. Irina Vedeneeva, Valentin Yumashev'i büyütüyordu, yönlendiriyordu.
Boris Yeltsin, Valentin Yumashev'i danışman olarak alırken referansı Irina Vedeneeva'dan başkası değildi".
Bugün Putin'in arkasındaki güç olan Yumashev'in sihirli desteği Vedeneeva'ydı. O da büyük oyuncu Doug Coe'ya bağlıydı.
ABD'nin derinlerinden rüzgar aldığı SIR değildi.
KREMLİN'e geçtikten sonra bütün operasyonlarını artan PETROL fiyatlarıyla yaptığı da zaten ortada... Bakın görürsünüz... Burada nokta koyalım, ÇİN'e geçelim...
Amerika Birleşik Devletleri'nin, Coronavirüs'le bağlantılı olduğunu anlamak için yine ekonomideki değişimleri incelemekte fayda var.
Asya kıtasının rezervi 5 trilyon dolar. Asya kıtasının önemi, İpek Yolu ile bağlantılı. Asya denilince de Rusya değil Çin aklımıza geliyor. Coronavirüs'le birlikte Çin ekonomisinde büyük bir daralmanın yaşanacağı biliniyordu. Öyle de oldu.
Yüzlerce şirket yatırımlarını durdurdu.
Ülkeler, ithalatı kesti. Çin tecrit edildi.
ŞİMDİLİK DURUM BU!
Ancak gizli tutulmaya çalışılan bir başka gerçek daha vardı. Çin'de iş yapan dev şirketler, ülkedeki nakit akışlarını çekmeye başladı. Apple, FedEx, Daimler, General Motors, Starbucks, McDonald's gibi şirketler sadece 3 haftada 350 milyar dolar nakit parayı ülke dışına çıkardı. Virüs nedeniyle devam eden kaos, 1 trilyon doların Çin'den kaçışını öngörüyor.
Belki de daha fazla olacak.
Amerikan silah lobisi, bu paranın Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmesini istiyor mu? Elbette. Ancak bu şirketler özellikle Kuzey Afrika'nın yeniden güçlenmesi, Amerikan aklı ile düşünmesini sağlamak için bunu finans gücü olarak görüyor.
Yani 1 trilyon doların, Kuzey Afrika ülkelerine sıcak para girişiyle birlikte Yeni Dünya Düzeni, Çin'in dışında hayata geçirilmiş olacak. Amerikan finans sistemi ise bu plana karşı. FED, Çin'de yaşanan kriz nedeniyle adım atmıyor. Birkaç gün önce FED'in raporunda, "Çin'deki Coronavirüs salgınından kaynaklanabilecek olası etkiler, ekonomik görünüm için çok güçlü riskler oluşturmakta" denildi.
Ancak bununla ilgili hiçbir adım atılmadı. FED, Derin Amerika'dan mı çekiniyor? Yoksa krizin etkilerinin Washington'da önce hissedilmesini mi bekliyor? Bunu göreceğiz...
Çünkü FED, krizin Amerika Birleşik Devletleri'nde etkisinin artmasından sonra 1 trilyon dolar basmayı planlıyor. Tabii bu plan, derin Amerika tarafından kabul edilmedi. Çünkü FED, yeni basılan dolarları 2008 krizinde olduğu gibi Rothschild'in finans şirketleri üzerinden yine aileyle iş yapan isimlere aktaracak. Bu da Derin Amerika'nın etkisini azaltacak.
DÜĞÜM BURADA!
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Coronavirüs ile petrol fiyatlarının daha da aşağıya ineceğini açıkladı. Tahminler 40 doları göreceği yönünde. Rystad Energy de petrol fiyatının 40 doların altına ineceğini söyledi. Rystad Energy, daha önceki tahminlerinde hiç yanılmadı. Bu gerçekleşirse enerji şirketleri büyük bir zararla 2020'yi kapatacak. Coronavirüs ahtapot gibi etkileri olan bir operasyon.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ERGÜN DİLER: Matruşka

Popüler Kullanıcılar