MEHMET BARLAS: Türkiye Suriye’deki sorunlarının çözümünde ne ABD’ye ne de NATO’ya bel bağlıyor

Türk dış siyasetini gözlemleyenler, genellikle bir yanılgıya düşerler. Bu yanılgının kaynağında da NATO ve Amerika Birleşik Devletleri vardır... 1952'den beri NATO'ya üye olan ve Amerika'yı stratejik ortak olarak bilen Türkiye'nin, dış siyasette attığı adımlarda daima NATO'yu ve Amerika'yı ön planda tuttuğunu zannederler.
Öz çıkarlar
Oysa iki taraf da, kendi çıkarlarını ön planda tutar. Türkiye'nin Batı'ya en bağımlı olduğu dönemde bile kendi çıkarları ön planda tutulmuştur. Örneğin Kıbrıs Harekâtı yapılırken, sonunda Amerikan ambargosu ile karşılaşılmamış mıdır? Ya da Amerika Vietnam'a müdahale ederken veya Irak'ı işgal ederken Türkiye'ye mi danışmıştır?
Rusya mutabakatı
Son dönemde de Türkiye'nin Suriye'ye dönük olarak izlediği siyaset ve attığı askeri adımlar, arkada NATO desteğinin bulunduğu varsayımına dayalı olmamıştır. Türkiye'nin bu konuda Rusya ile vardığı mutabakat ise, Amerika tarafından uzaktan ve mutsuzlukla izlenmiştir.
Dönüm noktası mı?
Şimdi bu Suriye konusunda yeni bir dönüm noktasındayız. Suriye hükümet güçlerinin Türkiye ile Rusya arasında yapılacak görüşmeler öncesinde Halep vilayetinin kuzeybatı kesiminde Türkiye'nin desteklediği muhaliflerin elinde bulunan toprakların büyük bölümünü geri aldığı bildiriliyor...
Yoğun trafik
İdlib'de yaşanan şiddetli çatışmalar, diplomasi cephesinde de olağanüstü bir hareketliğe sebep oldu.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MEHMET BARLAS: Türkiye Suriye’deki sorunlarının çözümünde ne ABD’ye ne de NATO’ya bel bağlıyor

Coronavirus (Covid-19)

  • 5,613,156Coronavirus Vaka Sayısı
  • 348,479Ölü Sayısı
  • 2,876,000Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar