BAGATUR'u sevdiren Hoca bir yılda 60 Sporcu yetiştirdi...

KÜTAHYA Simav’da Bagatur antrenörü olan Yılmaz Küçükkeleş,(36), ilçe merkezinde açtığı Türk Savaş Sanatları Eğitim Merkezinde bir yıllık çalışma sonrasında aralarında kaymakam Türker Çağatay Halim’in oğlunun da bulunduğu bu spora ilgi duyan 60 sporcu yetiştirdi.
Siyah kuşak 3 Dan Bagatur antrenörü Küçükkeleş, “Ben Bagatur’u Aydın Nazilli’de Bagatur’un kurucusu Hüseyin Yabir’den öğrendim. Daha sonra baba ocağı memleketim Simav’a döndüğümde bu ata sporu Bagatur’un yapılmadığını görünce çok üzüldüm. Öğrendiklerimi gençlere ve gelecek nesillere aktarmak için kolları sıvadım. Şu anda 20’si kız olmak üzere toplam 60 sporcum var” dedi.
Simav’da özel bir spor salonu çalıştıran 3 Dan Atabey ünvanlı Yılmaz Küçükkeleş, 2019 yılında kaymakam Türker Çağatay Halim başta olmak üzere Gençlik ve Spor Müdürlüğünün de desteğini alarak açtığı özel salonda verdiği özel kurslarla Alp öğrenciler yetiştirmeye başladı.
Yaklaşık 3 yıldır Bagatur antrenörlüğü yaptığını söyleyen Yılmaz Küçükkeleş, “Simav’da Bagatur yapılmadığını gördüm. Türk Savaş Sanatı sporu olan Bagatur’un kökleri Orta Asya’ya dayanmaktadır. Bagatur, 16 bin yıllık Türk tarihinde bulunan bilgiler derlenerek stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatıdır. Bu ata yadigarı sporu bir şekilde Simavlılara tanıtmak için çalışmalara başladım. Bagatur’u insanlar genelde televizyonda gördükleri kadarıyla sert bir spor olarak biliyordu. İlk başta 3-5 sporcu ile başladık. Ama şu an öyle bir yerdeyiz ki Türkiye’de söz sahibiyiz.. Yakında Bagatur milli formasını giyecek birçok sporcumuz olacak. Bunun gururunu yaşıyorum. Şu anda Simav’da Bagatur ile ilgilenen 07 ile 25 yaş gurubu arkasında 60 sporcu var” dedi.
MÜSABAKALARA HAZIRLANIYORUZ
24-25 Şubat günü Antalya’da, 25-26 Nisan tarihinde de Aydında yapılacak Türkiye şampiyonası müsabakalarına hazırlandıklarını ifade eden Küçükkeleş. “ Sporcularımın bu müsabakalarda dereceler elde edeceklerine de yürekten inanıyorum. Ayrıca Simav’da Bagatur Türkiye Şampiyonası düzenlemek istiyoruz. Bu hususta yerel yöneticilerimizden hem söz, hem de destek aldım. Sporcularımla gurur duyuyorum. Bagatura Simavlıların ilgisinin gün geçtikçe artması benim çalışma heyecanımı daha da artırıyor” diye konuştu.
Yılmaz Küçükkeleş, aynı zamanda bagatur Ege Temsilciliği görevini de yürütüyor.
Öğrencilerden Nisa Karabey(11), Hocamız bize Bagatur’u çok sevdirdi. Önceleri hiç bilmediğimiz bu sporu şimdi severek ve beğenerek yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılacak müsabakalara katılıp şampiyonluk madalyası ile Simav’a dönmek istiyorum” dedi.
Öğrencilerden Mustafa Karakaya (12), “Önceleri hiç bilmediğimiz Bagatur sporu şimdi benliğimizi sardı. Aldığımıs eğitimle başarılı bir Alp olmak istiyorum. Antalya ve Aydın da yapılacak müsabakalara sıkı bir şekilde hazırlanıyoruz. Derecelerle döneceğimize de yürekten inanıyorum” diye Konuştu.

BAGATUR'u sevdiren Hoca bir yılda 60 Sporcu yetiştirdi...

Coronavirus (Covid-19)

  • 161,873,513Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,360,032Ölü Sayısı
  • 17,771,931Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar