Hastalıklara en büyük önlem: Su içmek! İşte su içmenin 7 faydası!

Koronavirüse karşı en önemli önlem su içmek. Koronavirüse karşı önlem alan vatandaşlar su içmenin faydalarını merak ediyor. Uzmanların açıklamalarına göre virüsler kuru yüzeylere daha kolay yapışıyor. Suyun solunum yollarını nemlendirmede çok etkili olduğuna dikkat çeken uzmanlar, güçlü bağışıklık sistemi için için günde en az 2.5 litre su tüketmesi gerektiğini belirtti. İşte su içmenin faydaları...

Su içmenin faydaları nelerdir? Günde kaç bardak su içilmeli? gibi sorular vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bağışıklık sistemini korumada vücudun yaşam kaynağı olan su, birçok hastalıktan koruyor. Bağışıklık sisteminin çalışmasında çok önemli bir işlevi bulunduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Yıldırım, "Su, solunum yollarının nemlendirilmesinde çok etkili. Az su tüketildiğinde hem alerjik reaksiyonların gelişimi hem enfeksiyon etkeninin solunum yolu mukozalarına yapışması kolaylaşıyor. 

Virüslerin kuru yüzeylere daha kolay yapıştığını ifade eden Uzm. Dr. Yusuf Yıldırım, yeni koronavirüse (Covid-19) karşı suyun önemine şu sözlerle dikkat çekti:

Yeterince su tüketmezsek, diğer solunum yolları enfeksiyonlarında olduğu gibi yeni koronavirüse (Covid-19) yakalanmak kolaylaşabilir." dedi. 

1. Kan dolaşımını hızlandırır

2. İdrar akışını hızlandırır

3. Ciltteki kolajen ve hyaluronik asit üretimini hızlandırır, cildi gençleştirir ve nemlendirir

4. Sindirimi kolaylaştırır, hidroliz suyla yapılan bir işlemdir ve gıdaların sindiriminde en önemli maddelerden birisidir

5. Beyin omurilik sıvısının dolaşımını hızlandırır, bu sayede baş ağrılarını önler

6. Sindirimi hızlandırıp kabızlığı önler

7. Kemik üretim hızını artırdığı için kemik erimesine karşı koruyucu etkiye sahiptir

Hastalıklara en büyük önlem: Su içmek! İşte su içmenin 7 faydası!

Coronavirus (Covid-19)

  • 60,151,799Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,415,776Ölü Sayısı
  • 17,139,433Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar