Asrın Derdi İle Dertlenen Adam

ASRIN DERDİ İLE DERTLENEN ADAM

Üstadımız Bediüzzaman Said Nuri Hazretlerinin vefatının 61. sene-i devriyesi vesilesi ile

2019 yılında seri bir şekilde yayımlanmaya devam etti. Hatta bir e-dergi sahibi fırsat bulabilirse kitapçık halinde getirecek ve neşredip dağıtacak.
Tabi bunun yazılmasına sebep de Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin vefatının seneyi devriyesi vesilesiyle kendisini biraz tanımak istedim, mülahazalarımı ve düşüncelerimi de kaleme döktüm.
Burada ben daha çok Risale-i Nur’dan istifade ettim.
O zaman da söyledim Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini anlatacak salahiyeti kendimde göremiyorum.

O insanlığı ebedi virüsü salgınını tedavi etti

Bugün corona 19 virüsü görüldüğü gibi, binlerce insanın ölümüne vesile oldu. Ne garip ki insanlık edebiyatı yapanlar ve dersi verenler bu virüsü 2003 yıllarından itibaren planlamışlar. 2017 yılında da tavşanlar ve fareler üzerinde testler yaparak covid aşısını geliştirmişler, patentini almışlar.
Sonra da bu sözde bu medeni (deni) ülkeler kendileri virüsten zarar görmemek için aşı yaparak kendilerine uygulamışlar ve virüsü meydana çıkarmışlar.

Medeniyet dediğimiz tek dışı kalmış canavar

Bu insanlar bu corona virüsü ile ne yapıyorlar? İnsanların geçici olan 60 veya 90 yıllık hayatını tehdit ediyorlar. Bu yaşa kadar bu hayatını iyi geçirenler, zaten hayattan lezzetlerini ve beklediklerini almış olacaklar, iyi geçirmeyenler ise imanlarına ve amellerine göre hayatın hesabını verecekler.
Bu virüsü üretenler, insanların dünya hayatını tehdit etmiş oluyorlar. Yani geçiçi olan hayatını tehdit ediyorlar. Yani kazançları adına binlerce insanın ölümüne göz kırpmadan göz yumuyorlar.

Mimsiz medeniyet bu işte

Ondan sonra da onların sağlığı üzerinden para kazanmak üzere dünyanın sözde medeni -deni- ülkeleri, en vahşi hayvanların bile reva görmediği bir uygulamayı dünyada sergiliyorlar. Tarih bunu daha belgeleriyle çok sorgulayacak.
İnsanlık virüsün esaretinde hırlaya hırlaya ölüyor, kılı kıpırdamıyor.
Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar öz vatanlarında maruz kaldıkları silahların altında yok oluyor, kılı kıpırdamıyor.
Zulüm ve her türlü silahların dehşetinden korkarak botlarla kaçan çocuklara ateş açarak öldüren, cesetleri sahillere vuran masumları görürken kılı kıpırdamıyor.
“Çünkü medeniyet tek dişi kalmış canavar.”
Boşuna mimsiz medeniyete özenmeyelim. Onların bizden öğreneceği çok şey var.

Bediüzzaman insanları çok seviyor

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri insanlığı, insanları o kadar çok seviyor ki, onların ebedi hayatını kendine dert edinmiş. Onların ebedi bitmez, tükenmez sonsuz hayatlarının kurtulması için hem sağlığını ve rahatını, hem de dünyanın malını, mülkünü, makamını, mevkiini, hem dünyanın her türlü varlığını bir tarafa bırakmış ve hatta bir kişinin imanının kurtulmasını, cenneti kazanmaya tercih etmiş.
Ey insanlık! İnsanı tanımak istiyor musunuz? İnsanlık nedir görmek ve öğrenmek istiyor musunuz?
Geliniz Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ve telif ettiği eserleri Risale-i Nurları tanıyalım, tanıtalım, okuyalım, okutalım. Eğitimimizin her kademesinde o ruhu işleyelim. Aldanmakta fayda yoktur. Geçen zamanın faturası ağır oluyor.
İnsanı iyi tanıyıp, akla fen ve ruha din ilimleri tahsilini vermemiz gerektiğini haykıran Bediüzzaman’a kulaklarımızı lütfen açalım.
Ondan öyle bir insanlık öğreniyoruz ki; hem bizim dünya hayatımıza ve hem de bitmez tükenmez sonsuz hayatımıza katkıda bulunuyor. 

23.03.2020
Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu


Coronavirus (Covid-19)

  • 12,348,029Coronavirus Vaka Sayısı
  • 555,842Ölü Sayısı
  • 4,629,402Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar