Sokağa çıkma yasağını çiğneyenlere para cezası

Koronavirüs önlemleri kapsamında, birçok tedbir ve yasak uygulamaya konuldu. Yasaklara uymayanlara önce uyarı sonra da ceza var. Peki o cezalar neler? yanıtı haberimizde.
Koronavirüs tedbirleri had safhada. Tedbirlere uymayanlara yaptırım var. Uyarıları dikkati almayanlara para cezaları kesiliyor

Yaptırımlardan biri, sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara. 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar evden sokağa çıkarsa 3 bin 150 lira ceza alacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, park ve mesire alanlarında mangal yakılmasını ve pikniği yasakladı.


Piknik yapan varsa uyarılacak, cezanın miktarı kabahate göre değişiklik gösterebilecek. Tedbirler kapsamında özellikle vatandaşların yoğun olarak kullandıkları piknik alanları da yasaklandı bu yasağa uymayanlar için 387 lira para cezası uygulanacak.

Gruplar halinde asker uğurlayanlara ve cuma namazı için camiye gitmekte ısrar edenlere de para cezası var.

Yasaklara uymayanlara, Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesine göre 3 bin 150 lira ya da Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesine göre 392 lira para cezası uygulanacak.

Yasaklı olan iş yerlerini açanlara ise 387 lira para cezası var. Cezai işleme rağmen yasağa uyulmazsa da yeniden ceza kesilecek.

Sokağa çıkma yasağını çiğneyenlere para cezası

Coronavirus (Covid-19)

  • 714,153Coronavirus Vaka Sayısı
  • 33,617Ölü Sayısı
  • 150,881Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:50

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar