MEHMET BARLAS: Koronavirüs günlerinde eve kapanınca “Radyo Günleri”ne geri döndüm

Eve kapanınca, "Radyo günleri"ne dönüverdim. Özellikle "TRT Nağme"yi dinlerken "Alaturka müzik ölüyor. Nerede o eski bestekarların besteleri" benzeri söylemlerin anlamsızlığını da yine anladım. Yakınlarda kaybettiğimiz mesela Arif Sami Toker'in, güftesi şair Nedim'in olan Nihavent şarkısı "Erişti nev-bahar eyyamı açıldı gül-i gülşen/ Çerağan vakti geldi lalezarın didesi ruşen"i mesela Dede Efendi ya da Hacı Arif Bey bestelemiş olsa yadırgar mıydık?
Usta yazarlar
Yaşayan bestecilerimizin de öylesine güzel eserleri var ki... Bunun yanında Hacı Arif Bey bestelerine damga vuran Mehmet Sadi Bey'e ya da Sadettin Kaynak'ın güfte yazarı Vecdi Bingöl'e yakın ustalıkta güfte yazarları bugün de var... Radyoyu dinlerken bugünün bestekarlarından bazıları eserleri ile yine beni büyülediler. Aklımda kalanlardan birkaç tanesini paylaşayım... Alaeddin Yavaşça'nın sayısız değerli bestesi yanında güftesi Münir Müeyyet Berkman'a ait olan Nihâvend şarkıyı sevmeyen var mıdır ki?
Ne bildin kıymetim
"Ne bildim kıymetin ne bildin kıymetim/ Revâ mı şiddetin revâ mı hiddetin/ Zulmeden sen misin bilmem ki ben miyim/ Kader mi talih mi ağyar mı acep kim/ Kıskançlık alevi kalplere gireli/ Sen deli ben deli aşk deli ruh deli/ Severken sen beni severken ben seni/ Bir gurur mahvetti hem seni hem beni/ Ne sensiz bir mekan ne sensiz bir heyecan/ Vermiyor teselli ne ümid ne de can/ Sararken gönülü iştiyak an be an/ Değer mi bu hasret bu firkât bu hicran"
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MEHMET BARLAS: Koronavirüs günlerinde eve kapanınca “Radyo Günleri”ne geri döndüm

Coronavirus (Covid-19)

  • 785,712Coronavirus Vaka Sayısı
  • 37,814Ölü Sayısı
  • 165,606Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:55

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar