OKAN MÜDERRİSOĞLU: Küresel salgın: Türkiye’nin farkı ve ailenin değeri

Yeni tip koronavirüs salgını, devletlerin ve toplumların gösterdiği refleks itibariyle yeni dünya düzeninin de kapılarını aralayacak.
Salgının ilk anından itibaren sorunu ele alma biçimi, krizi yönetme tecrübesi, olağanüstü durumlara hazırlık kapasitesi her ülke için ayrı ayrı gösterge haline geldi.
Pek çok yerde yönetimlerin sorgulanacağı, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı da bir gerçek.
Devletlerin her şeyi piyasa dinamiklerine bıraktığı günler geride kalacak. Uluslararası birliklerin zor anlarda dayanışma sergileyeceği iddiasının hayalden ibaret olduğu anlaşılacak. Yerli ve milli üretimin değeri artacak. Milli birliğin önemi söylemden öte ehemmiyet kazanacak. Yeni iş kolları gelişecek.

***

Türkiye özelinde meseleyi bir kez daha değerlendirirsek...
Şu ana kadar iyi sınav verdik.
Hükümet yerinde, ölçülü, doğru zamanlama ile kararlar aldı.
Toplumsal bilinçlendirme çalışmaları etkili oldu. Hassas nokta, "evde kal" çağrısının ne kadar hayati olduğunu kabullenmek istemeyen bir azınlığın yarattığı problem. Kovid19'un yayılması kontrol altına alınabilirse nisan sonunu takiben Türkiye için belirsizliğin azaldığı, daha öngörülebilir bir sürecin başlayacağı bile söylenebilir. Lakin sorumsuz her davranışın süreyi uzatacağı, insani ve ekonomik maliyeti fazlasıyla artıracağı da unutulmamalı!
***


Küresel boyuttaki soruna karşı ulusal gücüyle baş etmeye çalışan Türkiyemizde, bu zorlu günlerde "ailenin önemi" yeniden keşfedildi.
Aile ortamının, sağlıklı ebeveyn-çocuk ilişkilerinin, komşuluk ve akrabalık bağlarının kıymeti fark edildi.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

OKAN MÜDERRİSOĞLU: Küresel salgın: Türkiye’nin farkı ve ailenin değeri

Coronavirus (Covid-19)

  • 650,919Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,299Ölü Sayısı
  • 139,555Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:50

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar