MEHMET BARLAS: Yarının dünya düzeni bugünkünden çok farklı olacak...

Kitleler bazen yaşanılan büyük olayların yakın gelecekte kendilerine ne getireceğini göremezler. John Reed "Dünyayı sarsan 10 Gün" kitabında, 1917'deki Sovyet Devrimini anlatırken, bunu vurgular. Kadetler Kışlık Saray'a saldırırken, St. Petersburg'un diğer semtlerinde insanlar hayatlarında nelerin değişeceğini bilmeden, tiyatrolara gitmekte, alış veriş yapmaktadırlar. Ya da havana kumarhanelerinde günlerini ve gecelerini geçirenler, dağdaki Castro'nun Küba'yı nasıl değiştireceğinin farkında mıydılar?
Yalçın'ın öngörüsü
Arkadaşımız Hasan Basri Yalçın dünkü yazısında Koronavirüs günlerinin siyasete nasıl yansıyacağını yorumlarken şu öngörüyü seslendirmişti:
"Devlet bir sığınak olarak görülüyor. Bu anlamda iktidarların performansı belirleyici olacak. Süreci ve bundan sonra doğacak başka türlerdeki krizleri yönetebilen ve güven üretebilenler 'güçlü iktidar' haline gelirken, sürecin kötü yönetildiği ülkelerde siyasi çalkantıların artarak devam etmesi muhtemeldir."
OECD çok kötümser
Tabii bir de ekonominin bu koronavirüsü salgını sonrasında, alacağı şekil meselesi var gündemde... Mesela Temmuz ayında Tokyo'da yapılacak olan Olimpiyat Oyunları, bir yıl sonrasına erteleniyor... OECD Genel Sekreteri Angel Gurria'ya göre de ekonominin yaşadığı şok, bir ekonomik krizden çok daha büyük nitelikteymiş. Dünya ekonomisinin kendini toparlaması uzun yıllar alacakmış.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MEHMET BARLAS: Yarının dünya düzeni bugünkünden çok farklı olacak...

Coronavirus (Covid-19)

  • 1,462,698Coronavirus Vaka Sayısı
  • 84,792Ölü Sayısı
  • 313,022Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:05

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar