Kısa çalışma ödeneği şartları değiştirildi! 2020 Kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl alınır? Kısa çalışma ödeneği başvuruları nasıl yapılır, şartlar nelerdir?

Corona virüsü salgını doğrultusunda alınan önlemler nedeniyle salgından olumsuz yönde etkilenen işletmeler için devreye alınan kısa çalışma ödeneği başvuruları dün itibariyle başladı. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ile ilgili şartların kolaylaştığını belirtti. Başvuraların elektronik ortamda gerçekleştiğini belirten Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin şartlarını açıkladı. Peki, 2020 Kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl alınır? Kısa çalışma ödeneği başvuruları nasıl yapılır, şartlar nelerdir? Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, ‘Kısa çalışma ödeneğinden; kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanlar yararlanabiliyordu. Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenlemeyle uygulama şartlarını kolaylaştırdık. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamamızdan yararlanmak isteyenler için; 600 gün şartını 450 güne, 120 gün şartını da 60 güne düşürdük. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik.” dedi. İşte 2020 Kısa çalışma ödeneği ile ilgili son dakika ayrıntıları…
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Kısa çalışma ödeneği şartları değiştirildi! 2020 Kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl alınır? Kısa çalışma ödeneği başvuruları nasıl yapılır, şartlar nelerdir?

Coronavirus (Covid-19)

  • 787,411Coronavirus Vaka Sayısı
  • 37,846Ölü Sayısı
  • 165,935Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:15

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar