EMİN PAZARCI: Kurtulacağız koronadan

Dünyanın geldiği şu hale bakın:

Önce Çin’den İtalya’ya tıbbi maske taşıyan bir kamyona Çekya’da el konuldu. Devlet eliyle hırsızlık yapıldı. Çalındı malzemeler.

Sonra İtalya devreye girdi. Dezenfektan hırsızlığına ve korsanlığa soyundu. Tunus’a giden bir tıbbi alkol gemisine el koydu. Tunus Ticaret Bakanı da verdi veriştirdi:

-Virüs korkusundan tıbbi ekipmanları çalıyorlar…

Panik hali bu! Maskeler iniyor, yaldızlar dökülüyor; gerçek yüzler ortaya çıkıyor. Tıpkı mülteciler konusunda yaşadıklarımız gibi! Her musibet, yeni pencereler açıyor insanlığın önüne:

Ortaçağ zihniyeti canlanıyor. Korsanlık hortluyor. Yıllar boyunca yerleştirilen algılar, yerini gerçeklere bırakıyor. Hep birlikte ibret almamız gereken gelişmeler yaşanıyor.


***
Hani, kağıt üzerindeki değerler neredeler?..

Nereye gitti uluslararası kurallar, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, hasta hakları ile ilgili düzenlemeler?

Yok, kayboldular, hepsi buruşturulup bir köşeye atıldılar!

Yıllar boyunca dünyanın bilinçaltına pompalanan “Batı Değerlerinin” koca bir yalan olduğu ortaya çıktı. Pek çok ülkenin sağlık sistemleri ile birlikte, ahlaki değerleri de çöktü. Koronavirüs yaptı bunu!

Oysa, bu virüsün geçmişi, binlerce, milyonlarca yıl eskiye dayanıyor. Dünya kuruldu kurulalı var. Sadece zaman zaman şekil değiştirerek insanlığın önüne çıktı. Her seferinde de paniğe yol açtı.

Şimdi bir noktanın altını çizmeye çalışacağım. Ama sakın yanlış anlaşılmasın. Kimse tehlikeyi küçülttüğümü ve hafife aldığımı sanmasın…

Dünya tarihi, “pandemi” adı verilen salgınlarla dolu. Büyük felaketler ve çok sayıda can kaybı yaşandı. Bugün karşı karşıya kaldıklarımız onlarla karşılaştırıldığında hafif kalıyor.

Çünkü…

Oldukça düşük bir ölüm oranı ile karşı karşıyayız. Evet, Koronanın bulaşıcı özelliği çok yüksek. Ancak, ölüm oranı için aynı değerlendirmeyi yapmak zor. Salgının yüksek olduğu ülkelerdeki ölüm oranlarına baktığımızda, hiç birinde yüzde 4’ü geçmedi.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EMİN PAZARCI: Kurtulacağız koronadan

Coronavirus (Covid-19)

  • 266,692,781Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,277,595Ölü Sayısı
  • 21,181,006Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 06:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar