OKAN MÜDERRİSOĞLU: Kovid19’a karşı ‘Akıl, İman, Sabır’

"İçinden geçtiğimiz sürecin en zorlu yanı nedir?" diye sorulacak olsa, hemen hepimiz "belirsizlik" deriz. Türkiye son 18 yılda, "risk yönetti, kriz yönetti, şimdi küresel salgını ulusal ölçekte yönetiyor ve nihayet belirsizlik yönetimiyle" de sınanıyor.
AK Parti iktidarlarının ülkemize kazandırdığı önemli yetkinliklerden biri, "orta-uzun vadeli düşünebilme, planlama yapabilme ve çalışabilme" kapasitesi oldu. Bugünlerde ise "kısa vadenin idaresi" önem kazanıyor. Ancak, sıkıntılı bu ortamda dahi geleceğe dair umut, beklenti ve hedeflerin canlı tutulması hayati değer taşıyor.

***

Cumhurbaşkanlığı kabinesi, bir yandan salgının boyutlarını ve kontrol edilebilirlik sınırlarını gözetiyor, diğer yandan ekonomiye ve hayatın dinamizmine ilişkin önlemler alıyor.
Salgının yayılmaması, can kaybının az olması, sağlık kurumlarının hastalara yetişebilmesi ne kadar kritik ise üretimin, istihdamın, yani hayatın çarklarının hiç olmazsa çevrilebilir düzeyde tutulması da o kadar kritik görünüyor.
Bireyler, aileler, kurumlar, devletler ve küresel organizasyonlar büyük bir imtihandan geçiyor. Sarsıcı dönemlerle başa çıkılabilmesi ise "akıl, iman ve sabır" gerektiriyor.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

OKAN MÜDERRİSOĞLU: Kovid19’a karşı ‘Akıl, İman, Sabır’

Coronavirus (Covid-19)

  • 178,264,359Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,859,364Ölü Sayısı
  • 11,636,872Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 13:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar