EKREM KIZILTAŞ: Çirkin siyaset!..

Türkiye'de yardım toplama faaliyetleri ile ilgilenen herkes, bu işin de bir kanunu olduğunu bilir. 11 Büyükşehirin CHP'li belediye başkanları kanunu görmezden geliyorlarsa, niyetleri başka demektir.

Mesele basit: Bir komisyon oluşturur, valiliğe müracaat eder, yapacak olduğun yardımları toplar ve yaparsın; niyetin bu ise tabii.

CHP'lilerin koparmaya çalıştıkları gürültünün temel sebebi, kanun gereği yazılması gereken basit bir dilekçeden kaçınmaları…

2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun ilgili maddesi, çok açık: "Madde 6 - Kişiler ve kuruluşlar, yetkili makamdan izin almadan yardım toplayamazlar… İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal men edilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır."

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı da bu: Valiliklerden izin alınmaması sebebiyle, kanun gereği ilgili faaliyeti durduruyor.

CHP'li başkanların yapılması gereken sıradan bir işlemi yaptırmamaları, yardım toplamayı değil, Bakanlığın mecburen yapacağı müdahale üzerinden güya mağduriyet oluşturmayı hedeflediklerini gösteriyor.

CHP'li başkanlar, güya bakanlığı eleştirmek niyetiyle yayınladıkları bildiride, karşı mevcut durumda 'siyaset dışı davranmanın' ve 'devlet kurumları arasında uyumu sağlamanın bir zorunluluk olduğunu' vurguluyorlar... Devlet kurumları ile uyum zorunluluğuna aldırmayıp siyaset yapan da kendileri!..


Mağdurlar için yardım toplamaya çalışmak tabii ki alkışlanacak bir harekettir. Ancak bunu yapacak olanların mevzuatı kasten görmezden gelmeleri ve hatırlatıldığında da gürültü çıkarmaları, aslında siyaset, hatta çirkin siyaset yaptıklarının göstergesi…

Yardım adı altında normal fiyatı 70-80 TL civarında olan bir gıda kolisini 150 TL'ye satan, yapması gereken hastane yolunu yapmayan ve salgının artmasına davetiye çıkarır gibi otobüs sayısını azaltan bir zihniyetin yardımlaşmadan ne anladığı, zaten ciddi bir problem…
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EKREM KIZILTAŞ: Çirkin siyaset!..

Coronavirus (Covid-19)

  • 6,061,206Coronavirus Vaka Sayısı
  • 367,436Ölü Sayısı
  • 3,008,865Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar