SIKI DON GİYEN ERKEKLERİN SPERMLERİ AZALIYOR

Sıkı don giyen erkeklerin hem sperm yoğunluğunun ve hem de total sperm sayılarının boksör don giyenlere göre daha az olduğu bildirildi.

Human Reproduction isimli dergide yayınlanan araştırmada boksör don giyen erkeklerde sperm yoğunluğunun yüzde 25, sperm sayısının yüzde 17 ve hareketli spermlerin de yüzde 33 fazla olduğu ortaya çıktı.

Bu azalmaya rağmen sperm sayılarının çocuk sahibi olmak için yeterli olduğu da bildiriliyor.

Bu durumun vücuda oturan sıkı donların yumurtalıkların (testisler) hararetini artırması sonucu gerçekleştiği düşünülüyor çünkü sperm üretiminin vücut ısısı ile yakından ilişkisi var ve zaten bu yüzden de bunlar vücudun dışında yerleşmiştir.

Sıkı don giyildiği zaman yumurtalıklar birbirlerine ve karına yaklaşmaları sıcaklık artışına sebep oluyor ve yumurtalık sıcaklığındaki küçük artışlar bile sperm üretimini etkiliyor.

Araştırma Massachusetts General Hospital’ de 656 erkek üzerinde gerçekleştirildi.

FSH da etkileniyor

Araştırmada dar don giyen erkeklerin kanında FSH’ nın (folikül uyaran hormon=FSH) boksör donu tercih edenlere oranla yüzde 14 yüksek olduğu da tespit edildi.

FSH, sperm üretimini teşvik ediyor ve bu yükselişin de sıcaklık artışı sebebiyle azalan üretimi artırmakla ilişkili olduğu tahmin ediliyor.

FSH’ daki artışa rağmen sperm sayısının gene de az olması ise bu artışın yeterli olmadığı şeklinde izah ediliyor ev böle bir artış olmaması durumunda sperm sayısının daha da düşük olacağı öngörülüyor.

Testisler neden vücut dışında?

Testisler biliyorsunuz erkeklerde erkek tohum hücrelerinin, yani spermlerin yapıldığı organlardır. Halk arasında ‘er bezi’ ve ‘haya’ isimleri ile bilinir. Bir diğer adı daha vardır, bilen bilir; onu yazmıyorum.

Testisler, tıp dilinde skrotum yani testis torbası adı verilen bir torba içinde vücut dışında bulunmak zorundadır, çünkü testislerin sperm üretebilmeleri için ısının 35.5-36 arasında olması gerekir. Vücut iç ısısı 37 derece olduğundan, bu ısıda sperm üretimi de mümkün olmaz.

Kadınlarda ise durum tam tersinedir. Onlarda yumurtaların üretildiği organlar olan yumurtalıklar (overler) karın içinde, yani sıcacık bir yerde olmak zorundadır.   

Bu bilgilere göre, kadın ve erkeği ayıran en önemli fark, kadınların sağlıklı ve üretken olabilmeleri için yumurtalıklarını ‘sıcak’ tutmaları gerekirken, erkeklerin tam aksine testislerini ‘soğuk’ tutmak mecburiyetinde olmalarıdır.

Yerden ısıtma da kısırlık sebebi olabilir

Kore’ de yapılan bir araştırmada, evlerinde geleneksel olarak yerden ısıtılan zeminlere oturan erkeklerin testis torbası ısısı 50 dakika süreyle oturur durumda kitap okurken ve 180 dakika süreyle oturur durumda kâğıt oynarken, zemin ısısı 15’den 50 dereceye 5’ er derece artırılarak ölçüldü.

Sonuçta, torba ısısının zemin yüzeyinin ısısından ciddi şekilde etkilendiği, zemin ısısının ideal olarak 23-33 derece arasında olması gerektiği, aksi takdirde torba ısısı ve dolayısıyla da testis ısısının sperm yapımı bozulacak şekilde yükselebileceği belirlendi.

Gelelim neticeye

BİR: Bu araştırma dolaylı olarak şalvar don giyen erkeklerin neden daha çok çocuk sahibi olduklarını da gösteriyor.

İKİ: Küresel ısınma gibi bölgesel ısınmanın da ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamış oluyoruz.

Kaynaklar:

1. https://academic.oup.com/humrep/advance-article/doi/10.1093/humrep/dey259/5066758

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2011/08/06/yazilar/tip-yazilari/modern-hayat/kuresel-isinam-kadar-onemli-bir-sorun-da-lokal-isinma/

Popüler Kullanıcılar

}