Eleq ipucu 10 Ocak: Sultan Abdülmecid’in özel daveti üzerine İstanbul'a gelip huzurunda piyano çalan ünlü besteci?

eleqseverler hazırsanız 10 Ocak 2019 ipucu sorusu ve cevabı
#eleq
Selamlar, bugün ipucu sorumuz biraz tarih biraz müzik bilgisi istiyor sevgili eleqseverler
En büyük arzularından biri İstanbul’u ziyaret etmek olan hangi ünlü besteci, Sultan Abdülmecid’in özel daveti üzerine gelip huzurunda piyano çalmıştır?
Cevap: Franz Liszt
Franz Liszt, 1847 Haziranı’nda İstanbul’a geldiğinde yıllar süren hayali de gerçekleşmişti. Aslında Liszt on yıl boyunca İstanbul’a gelmek istemiş ancak Osmanlı İmparatorluğu izin vermemişti. Yıllarca Avrupa’yı ve Rusya’yı gezdikten sonra İstanbul’a gelerek Sultan Abdülmecid’in huzuruna çıktı. Abdülmecid, Liszt’i dinleme konusunda o kadar heyecanlı ve istekliydi ki ünlü piyanist gemiden iner inmez doğruca saraya götürüldü.

Aynı şekilde Liszt de İstanbul’da, Osmanlı sultanını huzuruna çıkmanın önemini anlamış olmalı ki ünlü piyano yapımcısı Sebastian Erard’m kendisi için özel olarak yaptığı piyanoyu da Paris’ten beraberinde getirdi. İstanbul’da verdiği konserler, Liszt’in verdiği en son ve en önemli konserlerdi. İkisi padişahın huzurunda, birisi Rus Elçiliği’nde, birisi başka bir elçilik binasında ve birisi de yanıp kül olan ve artık kimsenin tam olarak nerede olduğunu bilmediği Francini’nin Büyükdere’deki villasında olmak üzere beş konser verdi.

Sarayda çaldıklarının büyük bir kısmı, Abdülmecid’in İtalyan operasına olan tutkusundan olsa gerek İtalyan operasından derlenen parafalardı. Dönemin gazeteleri, sanata düşkün Sultan Abdülmecid’in, bu önemli besteciyi “büyük ilgi, hayret ve hayranlıkla dinlemiş olduğunu” yazar. Bu hayranlığın neticesinde sultan kendisini iftihar nişanı ve 12.500 kuruş değerinde, üzeri kıymeti taşlarla süslü bir kutuyla ödüllendirdi.

Eleq ipucu 10 Ocak: Sultan Abdülmecid’in özel daveti üzerine İstanbul'a gelip huzurunda piyano çalan ünlü besteci?

Popüler Kullanıcılar

}