ÇOCUKLARINIZLA BİRLİKTE YAPABİLECEĞİNİZ   EV ETKİNLİKLERİ VE OYUNLARI

        Oyun,çocuğun hayatındaki en önemli uğraşıdır.Çocuğun eğitiminde ,kişiliğinin gelişiminde,psiko-sosyal gelişiminde oldukça etkilidir.Oyun esnasında gerekli olan becerileri,sunumları,nasıl davranılması gerektiğini farkında olmadan öğrenir.

         Ebeveynlerin çoğu çocukluk yıllarında oynadıkları oyunları yad eder.Ancak eve girmek bilmeyen ve vaktinin çoğunu evin dışında arkadaşlarıyla oynayarak (evcilik,saklambaç,misket,istop,beş taş) geçiren bu neslin yerini ne yazık ki;zaman içersinde, evden dışarı çıkmayan,televizyon,bilgisayar oyunları,tablet ve akıllı telefon ile vakit geçiren bir nesil aldı.

          Çocukların ev içinde farklı aktiviteler yaparak eğlenmelerini ve en önemlisi de sosyal-duyusal gelişimi ,dil gelişimi,bilişsel gelişimi,motor gelişimi ve öz bakım becerilerinin gelişimlerini olması gerektiği gibi tamamlamalarına yardımcı olmak adına çocuklarla kaliteli vakit geçirmek evde ebeveyn ile beraber oyunlar oynayıp birlikte etkinlikler hazırlamak ve yapmak çocuğunuzu mutlu edecektir…

 

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz etkinlik ve oyunlar 1  :

 

Küçük Şef: Her çocuk yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sever.Çocuğunuzla beraber bir yemek tarifi kitabından beğendiğiniz kolay tarifi yapabilir (cup cake vb.) Ve bu yemek hazırlama sürecini kameraya çekebilirsiniz.

İş Bölümü (ev işi ) : Gün içersinde yapılması gereken ev işlerini listeleyebilirsiniz.Elbiselerin katlanması,çekmecelerin düzenlenmesi gibi.İş bölümü yapınız.Bir müzik eşliğinde çocuğunuzla beraber ev işlerini yaparken keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Hayal Gücü : Evde bulunan boncuklar,düğmeler,alüminyum folyo,küçük kumaş parçalarını kullanarak çocuğunuzla birlikte bir şehir inşa edebilir,çocuğunuz hayal gücü doğrultusunda farklı şeyler yapabilirdiniz.

Renkleri Topla : Farklı renkte mandalların bulunduğu bir sepetten çocuğunuzun bir mandal almasını isteyin.Aldığı mandalla aynı renkte olan eşyaları bulmasını ve onları size göstermesini isteyin.Çocuğunuzla renkler ve gösterdiği eşyalar üzerine konuşabilirsiniz.

Kutuda Ne Var? : Kutuya koyacağınız bir nesneyi 10 soru sorarak y ada ipucu vererek çocuğunuzun bu nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Aile Albümü : Aile fotoğraflarının bulunduğu albümü çocuğunuzla beraber düzenleyebilir ve resimde bulunan aile bireyleri ve akrabalar hakkında konuşabilirsiniz.

Pandomim : Çocuğunuzla karşı karşıya durarak yaptığınız hareketin aynısını yapmasını isteyin.Birbirinizin hareketlerini taklit ederek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Tahmin Et : Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve eline verdiğiniz nesnenin nasıl bir dokusu olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Evde Kamp :Evdeki sandalyeleri karşılıklı dizerek,üzerlerine büyükçe bir battaniye örtüp çadır hazırlayabilirsiniz.Daha sonra fener,matara ve çerezlerinizi alarak evde kamp yapabilirsiniz.

Deneyelim Bulalım : Masaya içinde nohut,boncuk,ataç ,lastik ,gibi farklı nesneleri koyarak bu nesnelerin renkleri,şekilleri,büyüklükleri ve uzunlukları hakkında konuşabilirsiniz.

Kutu Oyunları: Çocuğunuzla beraber kutu oyunları (Jenga,Dama,Satranç vb.) oynayarak güzel ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 245,256,290Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,978,191Ölü Sayısı
  • 17,944,694Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar