USA’ NIN KELLE PAÇA ÇORBASI EKİBİNDEN BESLENME TAVSİYELERİ

USA’ lı bilim adamları korona eğrisinin düzleşmesinde sosyal izolasyon, el yıkama, karantina gibi tedbirler yanında beslenmenin önemine dikkat çektiler. Beslenmenin önemini idrak edememiş olanlara, adam gibi beslenmenin olmazsa olmaz yiyeceklerinden kelle paça çorbası tavsiyesini küçümseyenlere duyurulur.

***

Korona eğrisinin düzleşmesinde sosyal mesafe, el yıkama ve karantina yanında “beslenmenin” de ehemmiyeti büyüktür.

Belirli besin ögelerinin yüksek miktarlarda alınması bağışıklık sistemini güçlendirirken bunların kifayetsizliği bağışıklık cevaplarını etkisiz kılar ve enfeksiyonlara hassasiyeti artırır.

Kuvvetli bağışıklık sistemi virüsle mücadeleye yardım eder ve hastalıklardan uzak tutar.

Dariush Mozaffarian

Önemli besin ögeleri arasında çinko, selenyum, demir, A, C, D, E, B-6 vitaminleri ve folat ile goji beri, brokoli, yeşil çay ve zerdeçal gibi tam gıdalar bulunur.

Bu besin unsurları virüsün yol açtığı aşırı enflamasyon ve doku hasarını azaltarak tablonun ağır akciğer yetersizliği ve ölüme gidişi önlerler.

Covid-19’ a karşı hangi besin kokteylinin en etkili olduğunu şimdiden bilmek mümkün değildir ama bunların soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolları enfeksiyonlarına karşı etkili olduğunu biliyoruz.

Dan Glickman

Gelelim neticeye

Sağlıklı olmak, hastalıklardan korunmak için elbette ilaç ve aşının “bambaşka” yerleri vardır ama hem covide karşı hem tüm diğer virüs ve bakterilere karşı mücadelede “evvel emirde” bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir.

Bağışıklık sistemi yetersiz/çökmüş birine ilacın da aşının da fazla bir faydası olmaz, olamaz.

Güçlü bir bağışıklığın temel unsurları adam gibi beslenme, fiziki aktivite, yeterli uyku, stresten uzak kalma, sigara-alkol kullanmamaktır.

Beslenmenin ne kadar önemli olduğunu idrak edememiş olanlara, adam gibi beslenmenin olmazsa olmaz yüzlerce yiyeceğinden biri olan kelle paça çorbası tavsiyesini küçümseyenlere duyurulur.

Simin Nikbin Meydani

Tamamını okumak için: https://edition.cnn.com/2020/03/27/opinions/healthy-diet-immune-system-covid-19-mozaffarian-glickman-nikbin-meydani/index.html


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,544,692Coronavirus Vaka Sayısı
  • 347,564Ölü Sayısı
  • 2,872,409Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar