SITMA İLACI HAKKINDA BİLİMSEL GERÇEKLER

Hidroksiklorikin aslında sıtma tedavisi için onaylanan bir ilaç olmakla beraber senelerdir romatoid artrit, lupus gibi oto-immün hastalıklar için de kullanılıyor. Hücre kültürlerinde yapılan araştırmalarda ilacın virüsün hücrelere girmesini engelleyebileceği gösterildiği için kovidde de faydalı olabileceği gerekçesiyle veriliyor ama…

***

Hidroksiklorikin aslında sıtma tedavisi için onaylanan bir ilaç olmakla beraber senelerdir romatoid artrit, lupus gibi oto-immün hastalıklar için de kullanılıyor.

Hücre kültürlerinde yapılan araştırmalarda ilacın virüsün hücrelere girmesini engelleyebileceği gösterildiği için kovidde de faydalı olabileceği gerekçesiyle veriliyor ancak laboratuarda elde edilen sonuçlar insanlar için her zaman geçerli olmayabiliyor.

Çin ve Fransa’ dan bu ilacın tek başına veya azitromisin isimli antibiyotikle verilmesinin faydalı olduğunu gösteren çalışmalar var ama bunlar dar kapsamlı ve uygun ve yeterli kontrol grubu olmayan çalışmalar.

Bu ilaç oto-immün hastalıklarda immün sistemi baskılayıcı etkilerinden dolayı kullanılıyor. Bu etkinin bazı kovid hastalarında görülen sitokin fırtınası için faydalı olabileceği düşünülmekle beraber böyle bir etki de bugüne kadar gösterilmiş değil.

Henry Ford Health System to conduct first large US study of ...

Koruyuculuğunu gösteren bir araştırma da yok

Hidroksiklorokin, biz de de hastalığı önlüyor iddiasının yayılmasıyla halk arasında büyük ilgi gördü ve insanlar eczanelerden bu ilacı toplamaya başladı. Lâkin ilacın koruyucu olarak işe yarayabileceğini gösteren bir veri de bulunmuyor.

Bu ilacın en önemli aksi tesiri kalpte ölümcül de olabilen ritim bozukluğuna sebep olması. Ayrıca retina, karaciğer, böbrekler için de risk yaratabiliyor.

Gelelim neticeye

BİR: Birçok ülkeden hidroksiklorokinin ağır olmayan kovid hastalarında faydalı olabileceğine dair giderek artan bilgiler geliyor.

İKİ: Hidroksiklorokin ile başlatılan kontrollü çalışmaların sonucu çıkana kadar ilacın koviddeki etki ve emniyetini bilmek mümkün değildir. Kovidde sadece bir araştırma kapsamında kullanılması doğrudur.

ÜÇ: Hidroksiklorokin hâlihazırda sadece "umut veren" bir ilaçtır, bu umudun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bize zaman gösterecek.


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,557,781Coronavirus Vaka Sayısı
  • 348,313Ölü Sayısı
  • 2,876,216Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar