Aspir Yağı Nedir?

Aspir, bir bitki türüdür. Aspir bitkisi Latince ismi ile “CarthamusTinctorius” olarak bilinmektedir. Bu bitki otsu, çok dalları olan ve deve dikenine benzerliği ile tanınan bir bitkidir. Aspir Yağı Nedir?Aspir yağı aspir bitkisinden elde edilen ve insanlık tarihinin bilinen en eski ürünlerinden olan bir yağ çeşitidir. Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen aspir yağı, ticari anlamda önem taşıması sebebiyle bitki daha fazla yetiştirilmeye başlanmıştır. Yetiştirilme koşulları göz önüne alındığında ülkemizde yetiştirilmesi çok uygun değildir. Fakat ticari anlamda bu kadar önemli hale gelen ve birçok faydası olan bu bitki ülkemizde de artık yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

Bir çeşit papatya olan aspir bitkisi, dişli ve dikenli gövdesi dışında papatya ve devedikeni ile benzerlikler taşımaktadır. Çoğu insan bu bitkiyi devedikeni ile karıştırmaktadır.Papatyagiller sınıfından olan bu bitkinin yağının,hatta çayının yapılması ve bitkinin giderek artan piyasası, üretiminin de artmasına zemin hazırlamıştır. Aspir bitkisinin yetişmesi için bölgenin kurak olması gerekmektedir. Yalnızca dönemsel yağmur alan bölgelerde de AspirBitkisi yetişebilmektedir. Devedikenine de benzetilen bu bitki yetişme iklimleri göz önüne alındığında ülkemizde çok fazla yetişmemekte ve bilinmemektedir. Amerika, Hindistan ve Meksika gibi ülkelerde dahayetiştirilir, tanınır ve çok fazla kullanılır. Ülkemizde de son yıllarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Mevsim şartları göz önüne alındığında ülkemizde çok fazla yetiştirileceği bölge bulunmamaktadır. Fakat, Eskişehir bölgesinde yoğun olarak aspir bitkisi yetiştirilmektedir. Özellikle son yıllarda bu bölgede aspir bitkisi yetiştirmek yaygınlaşmıştır.

 

Aspir Bitkisinin Özellikleri

 

Aspir Bitkisi uzunluğu en küçük 30 cm civarında olurken, en uzun boylusu ise, 150 cm civarındadır. Bu bitkilerin tohumu dışında çiçekleri de bulunmaktadır. Aspir bitkisinin çiçekleri sarı, turuncu ya da kırmızı renklerde olabilmektedir. Oldukça uzun ömürlü olan bu bitkinin her dalında neredeyse 15-20 tohumu bulunmaktadır. 15-20 tohumdan her birinde ise en az 1, en fazla 5 çiçek bulunmaktadır. Bu çiçekler de tohumları da Aspir Yağı üretimi için büyük önem taşımaktadır.

 

Aspir Yağı için Tohum ve Kırmızı Çiçek Önemlidir

 

Yalnızca mevsimlik yağmurlar alan, kural bölgelerde yetişen aspir bitkisinin yağı ticari anlamda büyük önem taşımaktadır. Aspir Yağının ticari anlamda önem taşımasının en büyük sebebi sayısız faydasının bulunmasıdır. Aspir Yağı, aspir bitkisinin kırmızı çiçeklerinden ve tohumlarından üretilmektedir. Yetiştirildiği ülkelerde yemeklerde dahi kullanılan yağ, bizim ülkemizde yalnızca faydası bilinen insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu kullanımda en çok çay şeklinde olmaktadır. Üretilen yağların bilimsel ve klinik olarak araştırmaları yapılmakta ve elde edilen bulgular doğrultusunda faydaları saptanmaktadır.

 

Aspir Yağı Tarihi

 

İnsanlık tarihinin en eski yağlarından olan aspir yağının tarihi çok eski dönemlere denk gelmektedir. Firavun Tutankhamun’un türbesinde bir takım boya ve çelenklere rastlanmıştır. Bu boya ve çelenklerin aspirden yapılmış olması, kimyasal analizler sonucu ortaya çıkmıştır.

 

Yalancı Safran

 

Aspir ülkemizde yalancı safran olarak da tanınmaktadır. Bu bitki genel olarak yağ olarak kullanılmaktadır. Aspir Yağı presleme yöntemi ile elde edilmektedir. Ülkemizde bu yağ yaygın olarak kullanılmamaktadır. Yalnızca faydaları konusunda bilgi sahibi olan insanlar tarafından satın alınmaktadır. Oysa Hindistan, Meksika, Amerika gibi ülkelerde zeytinyağı, Ayçiçek yağı gibi ülkemizde sık kullanılan yağların yerine aspir yağı da kullanılmaktadır.

 

Aspir Yağı Fiyat

 

Aspir yağı ülkemizde hem likit olarak hem de kapsül olarak satışa sunulmaktadır. Likit olarak satılan Aspir Yağı daha uygun fiyatlıdır. Kapsül fiyatları da çok pahalı olmamakla birlikte, yalnızca yağ formundan biraz daha pahalıya satılmaktadır.

 

Aspir Yağı Nedir?

Coronavirus (Covid-19)

  • 5,551,306Coronavirus Vaka Sayısı
  • 347,981Ölü Sayısı
  • 2,873,536Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar