MELİH ALTINOK: Fatih Altaylı’ya kalsa Bardakçı’nın kitabı yakılsa yeridir

Fahri sansürcübaşı dün, geçenlerde SABAH'ta yer alan "Adım Adım Zafere" başlıklı bir makalede kullanılan görsellere kafayı takmıştı. Şöyle yazmış:
"Atatürk ve silah arkadaşları İnönü ve Fevzi Çakmak'ın yanına Padişah Vahdettin'i ve Damat Ferit'i de yerleştirmiş. Bir yanda Kurtuluş Savaşı vermekten yana olanlar, diğer yanda ise böyle bir savaşı vermektense İngilizlerle anlaşarak, mülkün kurtarabildikleri kadarını ellerinde tutmaya razı olanlar. Yani Kurtuluş Savaşı ile uzak yakın alakası olmayanlar.
19 Mayıs dolayısıyla yapılan bir sahifede böyle bir görsel kullanmak bazıları için 'Bu ne şuursuzluk' tepkisine neden olabilir. Ben ise 'Keşke şuursuzluk olsa' diyeceğim. Bence burada son derece şuurlu ve planlı bir davranış var."
Vay be, tehlikenin farkında mısınız sevgili okurlar?

***

Biliyorsunuz, sansürcünün cahil olanı makbuldür. Başka türlü olsa, azıcık bir şey bilse farklı şeylerle karşılaşınca elin titrer. Kendi bildiklerin dışında gerçeklerin de olabileceğini düşünmeye başlar. "Acaba" der, sorgular... İşini layıkıyla yapamaz.
Bu yüzden en güvenli yol Habertürk'ün sansürcübaşısının yaptığı gibi, yıllardır anlatılan hikayeleri tekrar etmektir.
Yakın tarihe ışık tutan bilimsel çalışmalara artık gerek yoktur. Hakikat yüzyıl önce dondurulmuş ve değişmeden bugüne gelmiştir zaten. Belgeydi falan kurcalamanın ne alemi vardır ki?
***


Beyefendinin "caiz" bulmadığı fotoğrafın altındaki makaleyi bile okumadığı ortada. Okusa, eski husumetlerinden ötürü çakmaya yer aradığı rakip gazeteye böyle bir salvo yapıp rezil olmazdı.
Ama anlaşılan köşe komşusu Murat Bardakçı'nın yazılarını da okumadan geçiyor.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

MELİH ALTINOK: Fatih Altaylı’ya kalsa Bardakçı’nın kitabı yakılsa yeridir

Coronavirus (Covid-19)

  • 5,644,024Coronavirus Vaka Sayısı
  • 350,058Ölü Sayısı
  • 2,885,516Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar