20 Mayıs Çocuk Gelişimciler Günü

Çocuk gelişimciler;
Gebelikten başlayarak aileyi çocuğun gelişimine yönelik bilgilendirir ve destekler.
Doğumdan itibaren ergenlik döneminin sonuna kadar çocukların; zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını kendi alanı doğrultusunda değerlendirir.
Aile ile klinik görüşme yapar. Yenidoğan döneminden 18 yaş sonuna kadar gelişim alanlarını gelişimsel, psikometrik, eğitsel ölçeklerle ve informal yöntemleri kullanarak değerlendirir. Görüşme sonucunu raporlar, gerekli kurul ve komitelere sunar.
Değerlendirme sonucuna göre gelişim gecikmesi, riskli bebek/çocuk ve sağlam çocuk kapsamında izlenen çocuklar ve aileleri için uygun gelişimsel, davranışsal, eğitsel hedefler oluşturur. .
Çocuk sağlığı izleminde tıbbi ve gelişimsel değerlendirme sürecinde aile ve çocuğa uygun gelişimi destekleyici program hazırlar, bu programı yürütür, raporunu tutar ve izler.
Aileyi çocuğa uygun ortam konusunda bilgilendirir, ortamın düzenlenmesinde etkin rol üstlenir.
Gelişim geriliği belirlenmiş çocuklara “erken müdahale programı” başlatır. Programı yürütür ya da yürütülme aşamalarını kontrol eder.
“Riskli bebek ve çocuk” izlemlerinde etkin rol alır ve gelişimi destekleyici ve izleyici çalışmaları yürütür. Erken dönemde gelişimi destekleyici çalışmaları başlatır.
 Tedavi alan çocukların hastalık, tedavi ortamı ve/veya tedavi süreci ile ilgili hazırlayıcı, uyum sağlayıcı çalışmaları yürütür. .
Özel gereksinimli çocuklar ve ailelerinin hakları ve gereksinimleri ile ilgili özel eğitim kurullarında değerlendirme sonuçlarını sunar, aile ile ilgili bilgi verir, eğitim seçenekleri planlar.
#çocukgelişimiveeğitimi #çocukgelişimci  #çocukgelişimcilergünü #çocukgelişimciolmak #iyikiçocukgelişimciyiz #20mayısçocukgelişimcilergünü

20 Mayıs Çocuk Gelişimciler Günü

Coronavirus (Covid-19)

  • 245,256,168Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,978,191Ölü Sayısı
  • 17,948,792Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar