Ergün Diler: Savaş ilanı

CORONAVİRÜS ile başlayan DALGANIN boyutları artık iyiden iyiye ortaya çıkmaya başladı. Kaç zamandır "Asıl kavga ABD ile ÇİN arasında" diye yazıyorduk.
Tarafları ve arkasındaki güçleri anlatmaya çabalıyorduk.
Silahların patlamadığı büyük bir savaş yaşanıyordu. Çok kişi görmek, anlamak istemiyordu. Artık savaşın kendisi de tarafları da net olarak ortada... BEYAZ SARAY, ÇİN RAPORU yayınladı. Her şey açıkça ortaya döküldü...
Beyaz Saray, Coronavirüs salgınını iyi yönetemediği gerekçesiyle Çin'i adeta topa tuttu! 20 sayfalık raporda 'YOK' yok!
Pekin'e "TALANCI" demekten geri durmayan rapor işi HIRSIZLIĞA kadar vardırdı!
Hatta "Çin'in ideolojik ve siyasi açıdan özgür uluslara ne kadar düşman olduğunu çok hafife aldık. Şimdi bütün dünya bu gerçeğe uyanıyor" ifadelerine yer verildi. Mızrak çuvala sığmaz oldu yani...
Açalım biraz daha...
Coronavirüs'le yeni bir dünyaya uyandık. Amerika Birleşik Devletleri, ilk günlerde salgını ciddiye almadı. Beyaz Saray ve Başkan Trump'ın tavrı "Haziran'da biter" şeklindeydi. Oysa bu salgının HAZİRAN'da bitmeyeceğini en bilenlerden biri TRUMP'tı.
Ama böyle konuşmak zorundaydı. O dönem farklı açıklama yapamazdı. Sonra ABD'nin birçok eyaleti virüsle tanıştı. Beyaz Saray ve Trump sertleşmeye başladı. Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo da aynı dili kullanmaya başladı.
Amerika Birleşik Devletleri'nde bir kural vardır:
Başkan, Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı aynı fikirdeyse, karar verilmiştir ve operasyon başlamıştır... Görüyoruz ki Çin ve Çin'le hareket eden ülkeler de hedef olacak. Beyaz Saray'ın Çin raporu da savaşın ilanı oldu. Bu nedenle RAPORUN yazılmayan tarafını da iyi okumak gerekmekte... Başka bir gözle bakmakta büyük fayda var.
Raporun dili oldukça ağır.
Kabaca öne çıkan yorumların başında şu ifadeler yer alıyordu:
"Çin'in talancı ve agresif ekonomi politikaları artık son bulacak. Trump yönetimi Çin ile diyalog kurmaya çalıştı.
Ancak onlar bu diyaloğa yanaşmadılar. Artık ABD, Çin üzerindeki baskıyı arttıracak.
Çin Devlet Başkanı muhaliflere operasyon yaptı. Ve hiç ihtimal verilmeyen bir durum yaşandı. Çin Devlet Başkanı'nın idaresindeki hükümet ve Çin Komünist Partisi arasındaki ayrım giderek arttı. Bu da Çin'in yeni bir yola girdiğini gösteriyor ki, Washington buna da sessiz kalmayacak. Çin'in daha liberal hale geleceğini düşündük ama yanıldık..." Günlerdir aktarmaya çalıştığım ve "kesinlikle iyi takip edin" diye not düştüğüm POMPEO'nun sözleri de raporda yer alıyordu...
Pompeo, "Medya virüs salgınına odaklandı. Bu da Çin Komünist Partisi'nin adımlarının büyük resmi kapatmasına neden oldu.
Görülmesini engelledi. Çin 71 yıldır son derece gaddar, bir komünist rejim tarafından yönetildi. Biz özgür uluslarla yakınlaşacağını düşünürken, onlar daha da otoriterleşti.
Yanıldık ama sadece bu yanlışla kalacağız. Artık hataya yer yok" dedi. Nereden bakarsanız bakın SAVAŞ İLANI gibi sözler...
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Ergün Diler: Savaş ilanı

Coronavirus (Covid-19)

  • 6,035,071Coronavirus Vaka Sayısı
  • 366,913Ölü Sayısı
  • 3,006,500Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar