RTÜK, Ülke TV'ye 3 kez program durdurma cezası verdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Yazar Sevda Noyan'ın Ülke TV'de konuk olduğu programda sarf ettiği sözlerle ilgili olarak Ülke TV'ye üç kez programı durdurma cezasını oy birliği ile verdi.

RTÜK'e CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşcı Twitter'dan yaptığı açıklamada "RTÜK, “Listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” diyen Sevda Noyan'ın sözleriyle yayında “toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edildiği; toplumda nefret duyguları oluşturulduğu” gerekçesiyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi. Karar oybirliğiyle alındı." dedi.

Noyan, "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. (…) Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır" demişti.

İlhan Taşcı ile HDP kontenjanından seçilen Ali Ürküt, geçen hafta RTÜK Başkanlığı'na başvuruda bulunarak Noyan'ın sözlerinin cezasız kalmamasını istedi.

Ülke TV'deki yayının, "Irk, dil, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini” bildiren üyelerin bu talebi geçen hafta RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in toplantıya katılmaması nedeniyle sonuçsuz kaldı.

Ülke TV'deki sözlerle ilgili önce "Cezalandırılacak pozisyonda değiliz" diyen, tepkilerin ardından "Yayın kabul edilemez" diyen Şahin'in, bu haftaki toplantıya katılmasıyla, Ülke TV hakkında karar verildi. Üst Kurul, Noyan'ın sözleri nedeniyle Ülke TV'ye üç kez programı durdurma cezasını oy birliği ile verdi

RTÜK, Ülke TV'ye 3 kez program durdurma cezası verdi

Coronavirus (Covid-19)

  • 19,575,997Coronavirus Vaka Sayısı
  • 724,753Ölü Sayısı
  • 6,280,054Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar