Emekli Maaşına Banka Haciz Koyabilir Mi? Yargıtaydan Emsal Karar

Korona virüsü günlerinde internette en fazla aranan kelimeler arasında "emekli maaşına haciz konulur mu?" soruluyor. Bu konuda yaptığımız incelemeler sonucunda, emekli maaşlarının kanun çerçevesinde koruma altına alındığını ve bankaların emekli maaşları üzerinde haciz işlemi yapamayacaklarını söyleyelim. Emekli maaşı ile dul yetim aylığı üzerine, kişi kendi izin vermediği sürece haciz işlemi yapılamıyor.

 

1 Ekim 2018 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Yasa'nın 93. maddesi "Bu kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler, 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez."

 

Banka Sözleşmelerine Dikkat Edin!

 

Çıkarılmış olan yasa gereğince bankalar tarafından emeklinin ve dul yetim aylığı alanların izni olmadan para kesintisi yapılamaz, para aktarımı gerçekleştirilemez ve hesap mevduat hesabı gibi kullanılamaz.

 

Haberlerözel'de yer alan bilgilere göre özel bankaların emekli ve borçlu müşterilerine uygulamaya çalıştıkları haciz işlemleri yasal değildir. Bankalar ile işlem yapan emeklilerin dikkatli olması gerektiğinin altı çiziliyor. Haberde yer alan bilgilere göre kredi ve kredi kartı alacak emeklilere, sözleşme içerisinde madde eklemesi yapılarak, "emekli maaşında haciz işlemi" yapılabilir ibaresi ekleniyor. Bu nedenle kredi ve kredi kartı talebinde bulunacak kişilerin mutlaka sözleşmeyi dikkatli incelemesi gerekiyor.

 

Emekli Maaşında Yasalar Emekliden Yana

 

SGK ise emekli maaşı üzerinde tek kesinti yapan kurumdur. Ancak SGK borcu bulunanlardan yapılacak kesinti miktarı ise maaşının %25 kadar olmaktadır. Eğer SGK haricinde başka bir kurum tarafından maaşta kesinti yapılması durumunda, itiraz hakkınız doğmaktadır. Haberlerözel sitesinin bu konuda yapmış olduğu incelemeler neticesinde, emeklinin maaşın kendisine ait olduğunu kanıtlayacak belgelere sahip olması ve kesintinin yapılmış olduğu işlem ekstrelerinin alınması ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunulabilir. Devletin bu konuda emekliden yana olmasından dolayı, dava lehinize sonuçlanacaktır.

 

Emekli Maaşı Davalarında Emsal Kararlar

 

Yargıtay'dan bu konuda emsal kararların çıkmış olması da, maaşında haciz bulunan bir çok emeklinin de yüzünü güldürmüş durumda. Emsal kararlar hakkında ekonomi haberleri yayını yapan sitelerden, dava sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Maaşınız ile ilgili her hangi bir sorunla karşılaştığınız durumda, en kısa sürede mutlaka gerekli mercilere şikayetinizi iletmeniz ve hakkınızı aramanız gerekmektedir.

 

Eğer kredi veya kredi kartı aldınız ve sözleşmenizde bankanın emekli maaşınıza haciz ibaresi koyabilir yazıyorsa, endişe etmeyin. Çünkü İcra Daireleri emeklinin yazılı rızası olmadan haciz taleplerine cevap vermiyor. Banka yapmış olduğu sözleşmede sizin maaşınıza el koyulacağı ibaresini yazmış olsa dahi, bu durumda İcra takibinin başlamasının akabinde, İcra dairesine giderek, emekli olduğunuzu belirtip itiraz edebilir ve haczin durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

 

Emekli Maaşı Haciz Edilemez!

 

"Emekli maaşına haciz gelir mi?" hakkında tüm merak ettiklerinizi yanıtladık. Haberlerözel sitesinin ekonomi haberleri servisinden bu konuda edinmiş olduğumuz bilgiler sonrasında SGK (Bağkur ve SSK) haricinde hiç bir kurum sizin maaşınızda kesinti yapamaz. Bankalar sadece emekliler için değil, dul yetim aylığı alan müşterilerinin de hesaplarında her hangi bir işlem yapamazlar.

 

Kaynak : https://www.haberlerozel.com/ekonomi/emekli-maasina-banka-haciz-yolu-ile-el-koyabilir-mi-h644.html

Emekli Maaşına Banka Haciz Koyabilir Mi? Yargıtaydan Emsal Karar

Coronavirus (Covid-19)

  • 5,557,386Coronavirus Vaka Sayısı
  • 348,313Ölü Sayısı
  • 2,875,821Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar