MELİH ALTINOK: Organize işler bunlar

Ramazanın bitmesine birkaç gün kala İzmir'de camilerden "Çav Bella" marşı okutuldu. Geçtiğimiz gün de sosyal medyada kentteki bir camiden yükselen Selda Bağcan parçasını dinledik.
Diyanet olayın bir sabotaj olduğunu açıkladı:
"İzmir Müftülüğü'müzün ses sistemine yasadışı bir şekilde girerek müdahalede bulunan kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan çirkin saldırı asla kabul edilemez. Mübarek ramazan ayında tüm Müslümanları derinden yaralayan bu hadiseyle ilgili suç duyurusunda bulunulmuş; bu provokatif eylemi gerçekleştiren, bu çirkin eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında yetkili merciler tarafından soruşturma başlatılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız."
Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü konuşmasında İzmir'deki bu olaya değindi:
"İzmir'de camilerin hoparlörüne sızan alçaklar, saygısızca yayınlar yaparken, o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe sosyal medyada bu rezilliği aktarıyor."

***


Cami görüntülerini sosyal medyada dolaşıma sokan kişi gözaltına alındı.
Gözlerin çevrildiği Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter'dan şu açıklamayı yaptı:
"İbadet yerleri kutsalımızdır! Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir'de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz."
Çav Bella ile ilgili İtalya'dan ses çıkmazken, şarkısı cami hoparlöründen okunan Selda Bağcan da mevzu ile bir alakasının olmadığını duyurdu:
"İzmir'de cami hoparlörlerinden benim şarkımı dinletmişler. Tamamen provokatif bir eylem. Ülkeyi bir yerlere çekmeye çalışıyorlar. Şiddetle kınıyorum!"
***

Tepkiler çığ gibi büyürken yaşanan başka bir mizansen, provokasyonun hedefini göstermesi açısından aydınlatıcıydı.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

MELİH ALTINOK: Organize işler bunlar

Coronavirus (Covid-19)

  • 5,617,915Coronavirus Vaka Sayısı
  • 348,545Ölü Sayısı
  • 2,875,832Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar