MELİH ALTINOK: Muhalefet erken seçim istiyor mu?

2023 seçimlerine daha 3 yıl var. Ancak kiminle konuşsam erken seçim ihtimaline dair sorular duyuyorum.
Gündem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a kadar ulaşmış olmalı ki, pazartesi günü yaptığı konuşmada o da şunları söylüyordu:
"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni ve bu sistemin ülkemize katkılarını hazmedemeyenlerin insanımızı zehirlemesine izin vermeyeceğiz. 2023 seçimlerine kadar diğer faaliyetlerimizin yanı sıra bu hususta da yoğun gayret içinde olmalıyız. Önümüzde hem programlarımızı uygulamak hem de milletimizle gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık bir vakit var."
Evet, durum net. Referandumla kabul ettiğimiz yeni hükümet modelinde Cumhurbaşkanı istemedikçe ülkenin seçime gitmesi mümkün değil. Görev süresinin henüz başlarında olan Erdoğan'ın böyle bir adım atması için de ortada somut bir durum yok. Muhalefetin Meclis'te 360'ı bulması ise imkansız.

***


Peki, o zaman erken seçim tartışması medyadaki kullanışlı aktörlere niçin köpürttürülüyor?
Klasik muhalefet tavrı, taraftarlarına hazırız, güçlüyüz mesajı vermek için yeniden yarış istiyormuş gibi yapıyorlar diye düşünebiliriz.
Ancak seçimler henüz geride kaldı. Anketler iktidarın pandemi sürecinde sergilediği performanstan ötürü desteğinin arttığını gösteriyor.
Kaldı ki ortada bir seçim zaferi ihtimali olmadığı için sandık kurulması olsa olsa CHP'de bir kurultayla sonuçlanır. Kılıçdaroğlu bu riske niye girsin ki? Onun da önünde kazanılmış 3 yıl muhalefetin liderliği hakkı var.
Dolayısıyla muhalefetin erken seçim "kolpasının" kamuoyu tarafından ciddiye alınmasının ve arzu edilen faydayı sağlamasının imkânı yok.
Geriye gözümüzün önündeki ihtimal kalıyor... AK Parti'den ayrılan isimlerin kurdukları partileri motive etmek.
Çünkü aralarında bile anlaşamayan bu partilerin bir tek sermayesi bu... Muhalefetin lütfu...
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

MELİH ALTINOK: Muhalefet erken seçim istiyor mu?

Coronavirus (Covid-19)

  • 12,657,822Coronavirus Vaka Sayısı
  • 563,604Ölü Sayısı
  • 4,705,640Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar