Yanlışsam Söyleyin!

“Başkanlık Sistemi Yarım işliyor!” başlıklı yazımda Başkanlık sisteminin olması gereken dar bölge seçim yöntemi ile vekil seçmeyi kaleme almış, eksi artılarını dile getirmiştim. Ancak bizim ülkemiz için bu şekilde oluşan Meclis ile Başkanlık arasında bir kaosun yaşanacağı eleştirisi bana geldi. Düşündüm bu endişenin haklı yanı da vardır.

Dolayısıyla alternatif bir seçim usulü daha aklıma geldi, öyle ki bu yöntemle Meclis oluşursa hem temsilde adalet, hem de yönetimde istikrar oluşur. Ancak seçim barajını yükseltmek kaydıyla, %10 seçim barajı düşünülen istikrar için yeterli değil galiba.

Şöyle ki Türkiye vekilliği vasfı ile %1 ve yukarısı alan her parti  aldığı yüzde oranına göre meclise toplam 100 vekil gönderilecek ve bu şekilde temsilde adalet sağlanmış olacak,  ancak diğer vekillerin seçimi için baraj uygun bir seviyeye çıkarılınca da iki bilemediğiniz üç parti ağırlıklı olarak meclis aritmetiğini oluşturacak ve işler daha da çabuklaşacak, yasama yeri olan Meclis daha pratik çalışacak.

Şöyle düşünelim %1 ile 100 aralığına 7 parti Meclise girmiş olsun, bir defa Türkiye geneli aldığı yüzde oranında Türkiye vekilliğini hak edecek

%1’e 1 vekil

%5’e 5 vekil

%25’e 25 vekil

……..

%40’a 40 vekil dolayısıyla %1 ve yukarısı Türkiye geneli oy alan tüm partilerin Mecliste vekilleri olacak, fikirleri Meclise yansıyacak, fikirleri aykırı da olsa kendini mecliste ifade edecekler. Bu partilerin genel başkanlarının tamamı Türkiye milletvekili olarak mecliste olacaklar. Hem de tüzüğü ve seçim beyannamesi ile birlikte, üstelik zoraki ittifaklar da olmadan.

Ancak Türkiye vekilleri için gösterilen aday vekiller kendini iyi yetiştirmiş, ulusal ve uluslar arası düzeyde bilgi sahibi, en az bir yabancı dil bilen, yaşı 40’ın üstünde, Anadolu insanlarının tüm renkleriyle barışık(*) ve halkın dertleriyle dertlenen kimselerin olması lazımdır diye düşünüyorum. Başka bir ifade ile şimdiye kadar olduğu gibi ayak işlerine tenezzül etmeyecek türden vekil olmaları lazımdır.

Ama meclise gönderilen diğer vekiller için seçim baraj %10’dan belki 15’e taşınacak, sebebine gelince Başkanın daha rahat çalışması lazım, çünkü eğer Başkan çıkaran partinin böyle bir çoğunluğu olmazsa Başkanlık ürkek çalışacak, istediği kararnameyi çıkaramayacak. Malumunuz  bir kararname meclisin dikkatini çeker de onun ortadan kaldıracak bir kanunu meclis çıkarırsa kararname iptal olur, onun yerine çıkarılan yasa geçerli olur.

Böyle bir meclis oluştuğu zaman ülkemiz ifade özgürlüğü açısından bir numara olur. Her kesinim sahip olduğu düşünce mecliste temsil edilir. Adam bu ülkede kendini öteki görmez. Kimin neyin derdinde olduğu da kamuoyu tarafından anlaşılmış olur. Atatürkçü parti, Komünist parti, Kürt partisi, Türk partisi, Liberal parti vs. İsteyen parti seçime girsin ki “külah düşsün kel görünsün” değil mi?

Tabi çok önemli bir mevzu da Milletekili yemin metni onu muhakkak değiştirmek lazım. Şu andaki metin vekilin elini kolunu bağlıyor, itikadi açıdan ona sıkıntı veriyor, tabir yerindeyse vekili hadım ediyor.

Milletvekili yemin metni Mukaddesat üzerine yapılan vatandaşa hizmete yönelik, İlahi öğreti ile barışık bir metin olmalı ki okuyan ayağını yerden kaldırmasın.

Peki dar bölge seçim usulü gelse ne sakıncası var, yapılan eleştiri ve değerlendirmelerden şunu anladım.

*Siyaseti başka amaçla yapanlar var,

*Cebine çalışanlar var,

*Dış dünyanın piyonları bu ülkede var,

*Darbeden umut besleyen maraba partiler var,

*Laikliği din haline getirip halkın değerlerine saldırmaktan halkın menfaatini düşünmeye fırsat bulmayanlar var,

*İslam toplumunda “ben Müslüman değilim” deyip İslam ile alay edenler var,

Bunların oluşturduğu yeküne baktığınız zaman, Meclisin iyi şeyler yapmasından yana, önemli yasaların altına imza atacaklarını tahmin etmiyorum.Şu anda bil muhalefetin halini görüyorsunuz. İktidarın ak dediğine kara diyor o kadar.

Bu münasebetle vekil sayısı 301 ve yukarısı olan parti iktidar olmalı ve bu sayı ile icap ederse anayasa da dahil tüm yasalar değişebilmeli.

Bu gün Cumhur ittifakının vekil sayısı daha fazla ama küçük ortağın birçok kırmızı çizgisi var, nerdeyse Ak partiyi de kendine benzetecek maazallah.

Başkanlık sistemi eğer böyle işleyecekse beraberinde başka başka sorunlar da getireceği açıktır. Dolayısıyla alternatif seçim yasalarını düşünerek bir çare çıkar düşünmeliyiz. Bunu yaparken de memleket millet menfaatine endeksli düşünmeliyiz. Tabi nihai hedef dar bölge seçim usulüdür, ama zamanı gelince.

Öyle; Beka sorunu, İhanet, Terör, Türklük kavramı üzerinde yapılan siyaset uzun vadede bize zarar getirir diye düşünüyorum.

Yanlışsam söyleyin.

Selam ve dua ile.

(*) Bu ülkenin renkleri arasında eşcinsellerin olmayacağını belirtmekte fayda var. Onların ne haltlar işlediğinin peşine düşmek beni ilgilendirmez, fakat ahlaksızlıkta zirve yapan bu insanlık neslinin kurutulmasını hedefleyen kimselerin ülkemin 81 ilinde yasal olarak bayrak sallamalarına cevaz gösterilemez.

 

 

 Yanlışsam Söyleyin!

Coronavirus (Covid-19)

  • 11,547,721Coronavirus Vaka Sayısı
  • 536,419Ölü Sayısı
  • 4,484,312Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar