L-Arginine (Arjinin) nedir?

Gelişime yardımcı esansiyel bir aminoasit olan L- Arginine diğer adı ile Arjinin olarak da bilinir. Özellikle fiziksel aktivitelerin yoğun olduğu zamanlarda veya büyüme, gelişme gibi çağlarda vücudun bazı talepleri olabilir. Bu taleplere odaklanırsak proteinlerin yapıtaşı aminoasitlerden biri olan bu esansiyelin çoğu kısmı vücudumuzda üretilemez ve protein kaynaklı besinlerle eksikliğin giderilmesi gerekir.

L-Arginine ne işe yarar?

Büyüme hormonu salınımı, toksik bazı birikimlerin vücuttan uzaklaştırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi başta gelmektedir. Bunun dışında kötü kolesterolün etkilerini en aza indirmek ve insan vücudundaki su tutumu için hayati önem taşıyan tuz dengesini sağlamak gibi önemli görevleri vardır.

Faydaları nelerdir?

İleri yaşlarda kalp hastalıkları riski çok yüksek olan bir ülkede yaşadığımızı baz alırsak damar sağlığımızı yüksek seviyelerde tutmamız gerekir. L-Arginine'i bir de bu açıdan inceleyelim;

-Kan damarlarını temizler ve onarımına yardımcı olur,

-Damar sertleşmelerini engeller,

-Kanda iltihap oluşumunun önüne geçer,

-Kaslarda meydana gelen ağrıların iyileşmesine faydada bulunduğu gibi damar tıkanıklıklarına da engel olur,

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için avantajlar sağlar,

-Beyin aktiviteleri ve zihinsel gelişim için vazgeçilmez bir destektir.

Peki hangi besinlerde arjinin (l-arginine) bulunur; Protein kaynaklı yiyeceklerde daha yoğun olarak bulunur. Yani yumurta, beyaz ve kırmızı et, süt ve süt ürünleri gibi. Hindi eti, soya fasulyesi, kabak çekirdeği ve fıstık olmak üzere hem protein açısından hem de sağlıklı yağlar açısından zengin besinler harika Arjinin kaynaklarıdır.


Coronavirus (Covid-19)

  • 198,295,012Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,229,654Ölü Sayısı
  • 14,924,359Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar