Yolculukta Namaz

Bir çoğumuz evimizden, ikamet ettigimiz, veya misafir olduğunuz yerden başka bir yere gideriz.

Allah kazasız belasiz yolculuklar nasip etsin.

İş amaçlı, iç ve dış turizim için yaptigimiz dinen meşru sayılan bu yolculuğunuzda ibadetlerimizi özellikle namazlari nasıl yerine getirmeliyiz

SEFER denilen bu yolculuğa yolcuya da seferi denilir.

Kışının seferi sayilmasi için;Meşru yani helâl sayilan (hırsızlik, adam öldürmek için, icki, kumar oynama... haram bir iş için olmayacak) bir yolculuk olmalidir.İkincisi ise belli mesafedir.Üçüncüsü ise kalınacak süre ve niyetidir.

Seferle; Namazların kısaltılması, iki namazın birleştirilmesi(cemî), üç gün mestler üzerine mesh edilmesi, Ramazanda iftar (sefer esnasinda oruc tutmama) edilmesini mübah kılınmıştır.( İs. fik. Zuhaylı)

Şartlari uygun olan kişi DÖRT rekaatli ögle, ikindi ve yatsi namazlari kısaltarak İKİ rekaat olarak (kesır) kılabildiği gibi iki vakti da birleştirerek cemi'de edebilir.

Namazları kısaltma  Kur'an, Sünnet ve İcma ile sabittir.İbni Ömer(ra): "Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ile arkadaşlık ettim. O (sas) seferlerde iki rekaattan fazla farz namaz kılmazdı. Hz Ebubekir(ra), Hz. Ömer(ra) ve Hz. Osman(ra) da böyle yapardi."(Buhari, Müslim)

Hanifilere göre Seferi için mesafe; bulunduğu beldenin son evinden başlayarak yılın en kısa günleri hesabiyla, deve veya yürüyüşle üç gün üç gecelik yoldur. Tahminen 85-96 km. dir.

Ucak, taksi vb. araclarla gideceği yere suratli biçinde gitmek seferi hükmünü kaldırmaz.

Hanefi mezhebi Seferi kimsenin bulundugu yer ile arasında üç günlük yol bulunan başka bir yere kadar yolculuğa niyet eder ve yolculuğa çıkarsa namazlarını kısaltarak (kesir) kılması VACİP tir.

Şayet gideceği yerde 15 günden fazla kalacağına niyet etmiş ise oraya vardığında seferi olmaktan çıkar ve ibadetlerini tam kılar.

Yine 15 günden az niyet eder gittigi yerde bugün yarın işim biter ümidiyle kalmaya devam ettiği müddetçe seferliği devam eder ve namazlari kasır yapabilir. 

Şafii ve hanbelilere göre; mesafe üc konak kabul edilmiş ve 96 km. olarak değerlendirmiş ve seferde namazlari kısaltarak kılmak muhayyer olmak üzere ruhsattir.

Yine Şafiî ve maliki mezhebine göre giriş ve çıkış günleri hariç kişi bir yerde dört günden fazla kalmaya niyet ederse seferi olmaktan çıkar. 

Dört günden az niyet eder ve işler uzarsa giriş ve çıkış günleri hariç 18 gün namazını kesir edebilir. 18 günü geçtikten sonra seferliği biter.

Yolculuk mesafesi 216 km. az olursa tam kılmak fazla olursa kasır etmek daha efdaldir.

Namazları cem etmek yani cemi sala hanefiler muhalefet etsede diğer mezgeplerde cemi caizdir.

Hanefilerin de diğer imamların görüşüne uyarak namazları cemi etmelerinde sıkıntı yoktur.

Şafii mezhebine göre seferi kimse;Ögle namazını ikindiye, aksam namazını yatsiya tehir etmek (cemi ta'hir) veya ikindiyi öğle vaktinde, yatsiyi da aksam vaktinde alarak (Cemi takdim) namnamazlarını kilmaları cizdir.

Yani seferi kinse öğle ve ikindiyi bir vakitte ve ikişer rekaat olarak, akşam ve yatsiyi da akşamı tam yatsıyida iki rekaat olarak kılabilir.

Otobüslerin mola verdigi yerlerde veya arabamızla seyahat ettigimiz esnada bize uygun olan vakitte cemi yapmak daha iyi ve doğru olanidir.

Selam ve dua ile.

 kaynak:Safii ilmihaliHidayetul habib. Mugnî Mezh  ervaa.Islam fikhiO Nasuhi....

Yolculukta Namaz

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,827,959Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,011,881Ölü Sayısı
  • 7,686,477Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar