Uyuşturucu Kullanma Suçu

Uyuşturucu ticareti suçu ve uyuşturucu kullanma suçu en çok işlenen suç tiplerinden birisi durumundadır. uyuşturucu kullanma suçu ile uyuşturucu ticareti hem yargılama yeri hemde görev anlamında değişiklikler gösterebilir.

 

Uyuşturucu ticareti ve ağır ceza davaları üzerine çalışmalar yapan Avukat Tevfik YILDIRIM uyuşturucu kullanma suçlarında genelde avukat tutmaya gerek yok bu davadan birşey olmaz mantığı ile hareket eden kişilerin ceza aldıktan sonra kendisiyle iletişim kurduğunu belirtmektedir. Avukat Tevfik Yıldırım sözlerine şu şekilde deavm etti; uyuşturucu kullanmak üzere başlayan kovuşturmanın daha sonradan uyuşturucu ticareti suçuna dönüşebilme ihtimalinin olabileceğini ayrıca belirtti. Denetim serbestlik kararlarınında ihlal edilemesi halinde de ayrıca dava açıldığını söylemek gerekiyor.

 

Uyuşturucu Kullanma Suçu Hapis Cezası

 

Kullanmak için uyuşturucu bulunduran yakalatan kişilerin alacağı hapis cezası 2 yıl ile 5 yıl hapis cezası olacaktır.

 

İlk Defa Uyuşturucu Yakalatmak Suçu Cezası

 

(2) Bu suçtan dolayı başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesindeki şartlar aranmaksızın, beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir. Cumhuriyet savcısı, bu durumda şüpheliyi, erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun davranmadığı veya yasakları ihlal ettiği takdirde kendisi bakımından ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarır.

 

Uyuşturucu Kullanma Suçunda Denetimli Serbestlik

 

(3) Erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanır. Bu süre Cumhuriyet savcısının kararı ile üçer aylık sürelerle en fazla bir yıl daha uzatılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilen kişi, gerek görülmesi hâlinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye tabi tutulabilir.

 

(4) Kişinin, erteleme süresi zarfında;a) Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi,b) Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması,c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması,hâlinde, hakkında kamu davası açılır.

 

2. Defa Uyuşturucu Yakalatmak Bulundurmak Satın almak Cezası

 

(5) Erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, dördüncü fıkra uyarınca ihlal nedeni sayılır ve ayrı bir soruşturma ve kovuşturma konusu yapılmaz.

 

Ağır Ceza Avukatı

 

Ağır ceza avukatı ve ceza avukatları genelde ceza hukukunun tüm dallarıyla ilgililerdir. Ancak uyuşturucu ticareti davaları görev bakımından ağır ceza mahkemelerinin yetkili olduğunu söylemek gerekiyor. Ağır ceza avukatları davanın esas ve usul bakımınından tümüyle ele alıp davayı sonuçlandırmaya çalışmaktadır.

 

Ağır Ceza Avukatı İstanbul - Ceza Avukatı - Avukat Tevfik YILDIRIM Hukuk Bürosu - Çağlayan - Şişli/ istanbulHürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul

 

Suç delillerinin değerlendirilmesi açısında ceza davaları ve uyuşturucu davaları üzerine yönelik çalışmaları olan uyuşturucu avukatı yani ceza avukatı ile dava sürecinin takibi yapılmalıdır.

 

İlgili Makaleler :


Coronavirus (Covid-19)

  • 20,258,229Coronavirus Vaka Sayısı
  • 738,965Ölü Sayısı
  • 6,329,917Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar