Hoş Geldiniz Saygın Valim

Ben prensip olarak genelde yazılarımda sayın unvanı ile pek hitap etmem, bana da sayın denilmesinden hoşlanmam. Çünkü bu kavram o kadar değerini yitirdi ki hem adi hem adil kimseler için kullanılmaya başlandı, ama görevinize başlar başlamaz,  iyi niyet gösterisi olarak şehri sade bir vatandaş ile ailece gezmeniz, valilikte soğuk bir yüz olan eski özel kalem personelinin valilikten ayrılması ve yerine sivil bir kişi olan öğretmen kökenli Mustafa Çakmak’ın getirilmesi, valilik konağının önündeki caddenin tek taraflı trafiğe açılması  saygın bir yönetim tarzına sahip olduğunuzun hissini bende uyandırdı.

Hem il Valisi olarak, hem Belediye başkan vekili olarak siyaset üstü bir çalışma tarzı ile hareket etmenizi bekliyoruz. Daha çok halkın sesine kulak vermenizde fayda var. Üçüncü kayyum olarak şehrimize geliyorsunuz, her gelen Başkan vekilimize taleplerimize bazı taleplerimizi ilettik, ama pek başarılı olamadık.

Yine Kamuoyunun beklentileri olan taleplerimizin bir kısmını dillendirmeye çalışacağım.

1-Diyarbakır Suru Diyarbakır için paha biçilmez bir değerdir. 82 burcu var, 80 ilimize birer burç tahsis edip, birini Kıbris’a, diğerini de Erbil’e, Hz. Süleyman yerleşkesini de Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis ederek  27 Mayıs Diyarbakır fetih gününden itibaren fetih haftası olarak tüm burç sahiplerini ağırlayarak kutlanmasına vesile olmak.

*Malum Diyarbakır hava meydanı uluslar arası uçuşa açılınca ilk iki seferini Kıbrıs ve Erbil’e yapmıştı.

2-Eğil peygamberleri, Lice Eshab-ül keyfini ve Hz.Süleyman camiini dini turizme açmak, ona göre gereken hazırlık ve tanıtımını yapmanızı bekliyoruz.

3-Anzele suyunu Şeyh Yusuf ile birleştirerek Sur içine manevi bir değer kazandırmanızı bekliyoruz. Balıklı gölümüzü istiyoruz, bir önceki kayyum söz verdi, ama yapmak nasip olmadı.

4-Belediyenin etrafında bir düzenleme yapın Cumali bey zamanında Diyarbakır’ın en başarılı Peyzaj mimarı Birdem Kaya’a meccanen çizdirilen bir proje vardı, onu uygulayın belediyemize bir ruh, bir heyecan katsın. Kışın da yazın da belediyemize geldiğimizde içimiz huzur bulsun.

5- Balığçılar başında 100 metre yükseklikte bir döner kule yapın, yerli yabancı turistler orada bir yanda kahvesini içerken, diğer yandan Sur içi açık hava müzesini seyretsinler.

6-Anıt parkta Cuma günü bir saatliğine avam kamarası saati projesini uygulamanızda fayda var. İki görevli o saatte 8-10 vatandaşlarımızın valiliğe hitaben fikirlerini kayda alıp sensorsuz alıp size sunsun, hafta içinde uygun bir vakitte dinler gereğini yaparsınız, ya da olmayacak bir şeyse neden olmadığını kendisine bildirirsiniz.

6-Üç ayda bir neyi yapıp neyi yapamadığını halk ile paylaşın, bir sonraki üç ayda neleri yapmak istediğini dile getirin ve halktan takipçisi olmalarını talep edin. Bu açıklamayı kuru kabalığa değil de, 100 STK başkanları ve beraberinde getirdiği üçer kişiyle 400 nitelikli vatandaşa hesap verin.

7-Nebi cami civarında olup sayıların 30 civarı olan tarihi boyacılarımıza maksimum BİN lira karşılığında nostaljik birer mobil kafes yapmanızı istiyoruz, Daha önceki Başkan vekillerinden talep ettik, ama olmadı.Kışın soğuktan, yazı sıcaktan onları korumak için.

8-Belediye bütçesinin %1’i basın/tanıtıma, %1’i Sivil Topluma Kuruluşlarına ayırmanızı bekliyoruz,  bir yanda basın tüm çalışmalarını sahiplenip vatandaşlara ulaştırsın, diğer yandan projelerinizi sivil toplum eliyle gerçekleştirmiş  olursunuz. Proje konusunda uzman, bir o kadar da çalışkan Sağlık İl Müdür yardımcısı Mutesim Öger’den faydalanabilirsiniz. Belediyede bir Ar-Ge birimi şart, ama gece gündüz çalışan bir Ar-Ge olursa.

*Milli eğitimde de ar-ge var ama bir gün camiaya bir yenilik kattığını göremedik/duymadık. Sizden bir istirhamın bir gün 8-10 kişinin çalıştığı MEM ar-ge birimini sorgulayın, son bir yılda ne yapmışlar acaba?

9-Pratik dil okullarını açmanızı bekliyoruz, bu konuda Sur’daki tarihi evlerden yararlanabilirsiniz. İngilizce dilevi, Arapça dilevi, Farça dilevi, Kürtçe Dilevi gibi. Bu eve giren o dili konuşmak durunda olsun, hiç olmazsa şehrimize gelen turistlerle iki kelime konuşan onlarca insanımız olsun, fena mı olur?

10-Mümkünse belediyeye hiç eleman almayın, ne yaparsanız yapın bu şehirde bir hastalık olmuş, personel alımında hem birileri para yiyor, hem de belediye yönetimi özelde de başkan vekili aylarca eleştiriliyor.

Malum belediyeye personel almak, belediye bütçesine bir yük getiriyor.O paraya yetim malı gibi sahip çıkmak lazımdır.

Tekrar hoş geldiniz, şimdiden kolay gelsin, aslında siz çalıştıkça yükünüz hafifleyecek, çünkü insanımızın duasını alacaksınız.

Selam ve selametle.

 

Hoş Geldiniz Saygın Valim

Coronavirus (Covid-19)

  • 196,710,185Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,203,695Ölü Sayısı
  • 14,383,624Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar