KORONAVİRÜS GÖZDEN DE BULAŞIYOR

Koronavirüslerin gözde burundan daha uzun süre kalabildiği bildirilmişti. Yeni bir araştırmada bu virüslerin göz ve hava yoluyla bulaşmasının SARS’a göre daha fazla olduğu gösterildi. Bu ihtimale karşı “lens yerine gözlük kullanmanın daha doğru olacağını, gözlüklerin günde en az iki defa su ve sabunla temizlenmesi gerektiğini” neredeyse iki ay önce yazmıştım.

***

Koronavirüslerin göz yoluyla da bulaşabileceğine dair bilgiler artıyor.

Daha önce bir hastada virüsün gözde burundan daha uzun süre kalabildiği tespit edilmişti (1).

Yeni bir araştırmada ise koronavirüslerin göz ve hava yoluyla bulaşmadsının SARS’a göre daha fazla olduğu gösterildi.

Ben de bu ihtimale karşı "lens yerine gözlük kullanmanın daha doğru olacağını, gözlüklerin de gün içinde en az iki defa akar su ve sabunla temizlenmesi gerektiğini" neredeyse 2 aya yakın zaman önce yazmıştım (2).

Kaynaklar:

1. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/04/22/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/koronavirus-gozde-burundan-daha-uzun-sure-kalabilir/

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/19/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/korona-bulasmasini-onleyen-yirmi-hayati-tedbir/

Young woman touching her eyes under the eyeglasses | Free Photo

Tamam gözlük takıyor ama gözleri ellerle ovuşturmak, işte bu olmaz.

***

Haber şöyle:

Xinhua ajansının haberine göre, Hong Kong Tıp Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı COVID-19 ile SARS ve H5N1,H1N1 gibi insanların üst solunum yolu ve gözlerinden bulaşabilen virüsleri laboratuvar ortamında karşılaştırdı.

Elde edilen sonuçlar, COVID-19’un göz ve hava yoluyla bulaşma konusunda SARS’tan daha etkili olduğunu gösterdi.

Çalışmayı yürüten ekibin lideri Michael Chan Chi-wai, “Bu çalışma ayrıca gözlerin COVID-19’un insana bulaşması konusunda önemi bir güzergah olabileceğini öne çıkardı" ifadelerini kullandı.

Çalışma, "Lancet Respiratory Medicine" adlı bilim dergisinde yayımlandı.

Söz konusu ekip, daha önce COVID-19’un paslanmaz çelik, cam ve plastik gibi pürüzsüz yüzeylerde birkaç gün canlı kalabildiğini keşfetmişti.

Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan COVID-19, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Dünya genelinde COVID-19 salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 270 bini geçti. 

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-yeni-arastirma-covid-bulasinda-gozlerin-de-onemli-rol-oynadigini-gosteriyor-11-681-88780.html


Coronavirus (Covid-19)

  • 12,485,373Coronavirus Vaka Sayısı
  • 559,292Ölü Sayısı
  • 4,650,505Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar