TÜKÜRÜK TESTİ BURUN VE GENİZDEN ALINAN SÜRÜNTÜ TESTİNDEN DAHA HASSAS BULUNDU

Bugün KOVİD teşhisinde altın standart metot burun ve genizden alınan sürüntülerden yapılan PCR testidir. Yeni bir araştırmada, elde edilmesi çok daha kolay ve daha az zaman alıcı olan tükürükte yapılan testlerin sürüntü örneklerinde yapılanlardan daha duyarlı olduğu tespit edildi.

***

Bugün KOVİD teşhisinde altın standart metot burun ve genizden alınan sürüntülerden yapılan PCR testidir.

Bu testin duyarlılığının düşük olması, sürüntüyü alan sağlık personeli için bulaşma riski yaratması, işlemde kullanılan sürüntü çubuğu ve koruyucu ekipmanın zor bulunması gibi bazı problemleri vardır.

Bu sürüntüler yerine, daha önce benzer enfeksiyonların teşhisinde iyi neticeler verdiği bilinen, elde edilmesi çok daha kolay ve daha az zaman alıcı olan tükürüğün de kullanılabileceğini düşünen uzmanlar bir çalışma düzenlediler.

COVID-19: Doctor explains how the nasal swab procedure works | KOB 4

KOVİD teşhisi konmuş olan hastalardan ve KOVİD’ li hastaların tedavi edildiği koğuşlarda çalışan sağlık personelinden hem burun-geniz sürüntüsü hem tükürük örnekleri alındı.

Analizlerde tükürükte yapılan testlerin duyarlılığının burun-geniz sürüntülerinde yapılan testlerden daha yüksek olduğu ve bu duyarlılığın enfeksiyon seyri boyunca da devam ettiği tespit edildi.

Tükürük örneklerinin değişkenliği burun-geniz sürüntü örneklerine nazaran daha az idi.

Bu sonuçlar, KOVİD teşhisinde insanların evde kendi elde edebilecekleri tükürük örneklerinde yapılan PCR testlerinin burun-geniz sürüntü testlerine göre daha uygulanabilir ev daha duyarlı olduğunu gösteriyor.

Kaynak: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.16.20067835v1


Coronavirus (Covid-19)

  • 12,495,272Coronavirus Vaka Sayısı
  • 559,448Ölü Sayısı
  • 4,645,626Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar