KEREM ALKİN: ‘Kuşak-Yol’ ve Libya

'Kuşak-Yol' inisiyatifiyle 21. Yüzyıl'ın güç merkezlerinden birisi olmayı hedefleyen Çin'in son dönemde içinden geçtiği süreç, son 10 yılda izlemeye özen gösterdiği dikkatli ve özenli süreçle, 'yumuşak ve itinalı diplomasi'yle uyuşmazlık gösteriyor. Küresel virüs salgınının 'bir numaralı' sorumlusu suçlamalarını bertaraf etmeye çalışan Çin'in, ABD ve kimi batılı ülkeyle yaşadığı diğer bir gerginlik konusu ise Hong Kong'la ilgili 'ulusal güvenlik yasası'. ABD, gerek 'Kovid- 19'u, gerekse de 'ulusal güvenlik yasası'nı bahane ederek, hem Çin'e, hem de Hong Kong'a yönelik ticari yaptırım kararı almaktan, Çin'le mutabık kalınan 1. Faz ticaret mutabakatını askıya almaktan söz ediyor. Çin de ABD'nin bu tavrına 'mukabili'yle cevap vereceğini ifade ediyor.
Çin bir yandan çok yönlü meselelerle uğraşırken, bir yandan da 'Kuşak- Yol' inisiyatifinin önemli koridorları olarak, Güney, Orta ve Kuzey koridorlarındaki tüm ülkelerde zenginleştirilmiş ekonomi-politik ilişkiler geliştirme gayretinde. Ancak, son dönemde, 'Güney Koridoru'nun vazgeçilmez ülkeleri Hindistan, Pakistan ve İran'la ilgili gelişmeler, güney koridorunda işlerin hiç de kolay olmayacağına işaret etmekte. Zaten, Pakistan ve Hindistan arasında bir 'kördüğüm'e dönüşmüş olan 'Keşmir' meselesi başla başına ağır bir sorun iken, Hindistan-Çin sınırında geçtiğimiz günlerde yaşanan çatışma sonrasında, her iki taraftan askerlerin kaybedilmesi, Hindistan-Çin ilişkilerinde yeni gerginliklerin de habercisi oldu.
Hindistan Hükümeti, dün aldığı bir kararla, kısa video uygulaması TikTok, e-ticaret devi Alibaba'nın UC Web, WeChat gibi, Çin menşeli 58 uygulamayı yasakladı. Dünyanın en kalabalık ülkesi unvanını çoktan Çin'in elinden almış olan Hindistan'da satılan cep telefonları ve mobil uygulamalar Çin şirketleri için inanılmaz bir pazar. Bu nedenle, Çinli şirketler için oldukça yüklü bir gelir kaybı olmasının yanı sıra, 'Kuşak-Yol' projesinin geleceği açısından da denklem karışmış gözüküyor.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

KEREM ALKİN: ‘Kuşak-Yol’ ve Libya

Coronavirus (Covid-19)

  • 12,501,988Coronavirus Vaka Sayısı
  • 559,538Ölü Sayısı
  • 4,652,247Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar