MUCİZE HEDEFİNDEKİ TEKNOJİNİN DİLİ

MUCİZE HEDEFİNDEKİ TEKNOLOJİNİN DİLİ

 

 

GEMİYİ İNSANLIĞA MUCİZE ELİ HEDİYE EDİYOR

 

Nuh Aleyhisselâm bir gemiyi yapması için Allah’ın mucizesine mazhar oluyor ve bu sayede bizim makina ve gemi sanayimize ışık tutuyor. Yani gemiyi insanlığa mucize eli kazandırıyor.

 

Hazret-i Nuh Aleyhisselâm'ın yaptığı bu geminin büyüklüğü hakkında çeşitli rivayetler vardır. Doğrusu, Hazret-i Nuh'a inanan seksen müminle, bunların ihtiyaç maddelerini ve orada mevcut olan hayvanlardan birer çift alabilecek büyüklükte olduğudur.

 

Allah CC, Nuh Peygambere inşa etmesini istediği geminin ölçülerini; uzunluğu 137 metre (300 cubit), genişliği 22.9 metre (50 cubit) ve yüksekliği 13.7 metre (30 cubit) olarak vermektedir. Geminin bölümleri ve malzemesi de bildirilmekteydi.

 

Geminin inşasını hakkında Nuh Aleyhisselâm vahye istinaden hem araştırma yapmakta ve hem de Allah’dan CC sürekli talimat almaktadır;

 “Yâ Rabb! Gemiyi nasıl yapayım?" diye soran Nuh Aleyhisselâm’a  Cenab-ı Allah CC,

“Onu, üç suret üzerine ve devrik yap: Başını horoz başı gibi, karnını kuş karnı gibi, kuyruğunu horoz kuyruğu gibi meyilli ve üç kat olarak yap!” buyurdu. (18/9,42)

 

Ayet-i kerimede bir kuşun hava denizinde yüzüşünü kolaylaştıran konstrüksiyon nasıl ise su denizinde yüzecek geminin de ona benzeyeceği, şeklin söylenerek akla da kapı açılarak gemi imal ettirilmektedir.

 

Nuh aleyhisselâm, gemiyi yapmaya başladı. Kestiği sac ağacından tahtalar biçti. Üç yıl bununla meşgul oldu. Demirden çiviler yaptı. Gemi için gereken zift ve sair her şeyi hazırladı. Yapılacak şeylerin hepsini kendisi yaptı, çattı. (19/1,92)

 

Hazret-i Nuh Aleyhisselâm, Cebrail Aleyhisselâm'ın ve kendisine inanan müminlerin yardımıyla iki veya dört yıl içinde geminin yapımını tamamladı.

 

08.07.2020

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu 


Coronavirus (Covid-19)

  • 19,630,498Coronavirus Vaka Sayısı
  • 725,712Ölü Sayısı
  • 6,291,919Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar