ERGÜN DİLER: Oyunbozan

ASLINDA tüm olanlar çıplak gözle görülebilecek kadar net.
Sadece parçaları yan yana getirmek gerekiyor. Öyle içinden çıkılamaz boyutta karmaşık da değil...
AKDENİZ ile ilgili kaç yazı kaleme aldığımı hatırlamıyorum bile. Ama DÜNYANIN MERKEZİ olduğunu çok sık tekrarladım. Belki ERKEN yazdığım için zaman gerekiyordu.
Şimdi o evre geldi. LİBYA, AFRİKA ve AKDENİZ'in kilidi! Bu nedenle AKDENİZ ve AFRİKA için başlayan mücadelenin sıçrama taşı LİBYA! Tansiyon da mücadele de büyüyecek...
Türkiye COVİD- 19'la en başarılı şekilde mücadele eden ülkelerin başında. İtalya, İspanya, Fransa resmen serildi.
Ama AVRUPA'nın patronu ALMANYA, BİRLİK İÇİNDE dolaşımı serbest bırakırken TÜRKİYE'ye AMBARGO başlattı. Türk yetkililer gitti, görüştü.
Telefon diplomasisi başladı. Sonuç çıkmadı. Çıkacak gibi de değil.
ALMANYA vatandaşlarının TURİST olarak gelmesine izin vermiyor. Uçak krizinden sonra PUTİN'in yaptığının benzerini yapmakta...
Fransız savaş gemisi gelip Türk kargo gemisini taciz etti.
Ne istiyordu? Amacı neydi?
İhracatta ALMANYA perde gerisinden özellikle küçük üye ülkeleri sıkıştırarak TÜRKİYE'nin ticaretine engel olmak için adımlar atıyor, hatta sıklaştırıyor. Neden?
Hepsinin nedeni LİBYA-AKDENİZ- AFRİKA...
Açalım...
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'nın Misrata Hava Üssü'nde BBC'ye konuştu. Şunları söyledi: Fransa'nın Libya'da Halife Hafter'i desteklemesi müttefikliğe uymuyor. Biz Fransız gemisini taciz etmediğimiz gibi, Fransız gemisi bizim üç gemimizin ilerlediği konvoya 20 deniz mili süratle araya girmek suretiyle çok tehlikeli bir manevra yaptı. Libya ile 500 yıllık ortak geçmişimiz var. Zor günlerde onların yanında olacağız...
Açık ve net olarak dünyaya "Biz LİBYA'dayız. Kimse çıkaramaz.
Buraları kimseye bırakacak değiliz" dedi.
Devam...
Berlin'in en güvendiği düşünce kuruluşu Alman Dış Politika Topluluğu (DGAP), Amerika Birleşik Devletleri'nden bağımsız bir Berlin hayali kuruyor. Elbette her başkent bu hayalle yaşıyor.
O nedenle her yerde etkin olan bir Almanya için planlarını Berlin yönetimine sunuyor.
Washington'dan kopmayı başaran Berlin ne yapmalı? Cevapları aranan soru bu!
Öncelikli olarak güvenlik politikası olmalı. Bunun yanında dünya ekonomisinde aynı bugünkü gibi etkinliği olmalı. Enerji politikasında da adı ön sıralarda olan bir Almanya şart... Yani "Paran olacak, askerin olacak ve enerji bölgelerinde bayrak dalgalandıracaksın" diyor. Doğru mu? Doğru!
Ekonomik olarak Almanya, Amerika Birleşik Devletleri'nden bağımsız olduğu anda gücü çok daha fazla artar. Ancak güvenlik politikasında sıkıntılar yaşar.
Kendi ordusu ve askeri eğitimi tamamen ABD'ye bağlı olan Almanya bunu çözmek zorunda.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ERGÜN DİLER: Oyunbozan

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,259,564Coronavirus Vaka Sayısı
  • 739,212Ölü Sayısı
  • 6,329,836Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 10:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar