MELİH ALTINOK: Sokaktan maske manzaraları

Telefon, cüzdan, anahtar derken artık evden çıkarken kontrol ettiklerimiz listesine maske de eklendi. Çünkü toplu taşıma ve kapalı alanlar dışında açık havada da maske kullanımı zorunlu hale getirildi.
Peki, sokakta maske takma zorunluluğu pratikte ne gibi sonuçlara yol açıyor? Gözüme çarpan bir iki tanesini paylaşayım, eminim sizin de ekleyecekleriniz olacaktır.
1- Sokakta yasağa uyanlar bu kez kapalı mekanlara girdiklerinde soluklanmak için maskelerini çıkartıyorlar. Tam tersi olması gerekmez miydi?
2- Mevsim yaz hava sıcak olduğu için açık havada hele hele yürürken maske takmak gerçekten çok zor. Terleyen yüzlere takılan maskeler defalarca çıkartılıp takılıyor. Çene altında, bilekte, cepte, masada, dikiz aynasında tozdan, kirden, makyajdan siyaha dönmüş maskeler görüyoruz. Eğer yanınıza üç beş tane yedek almadıysanız, saatlerce kullanılan ve mikrop yuvasına dönen maskelerden hastalık kapmamamız mucize.
3- Hal bu olunca maske zorunluluğunu denetleyen kolluk kuvvetleriyle vatandaşlar arasında da zaman zaman anlaşmazlıklar doğuyor. Her gün basında örneklerini okuyoruz. Otomobilinde tek başına seyahat eden kişilere ya da geceleri yatağa beraber giren karı kocaya bile araç içinde maskesiz oldukları için ceza kesmek pek akıllıca olmasa gerek.
4- Sokakta maske takma zorunluluğu dışarıya çıkmanın tadını kaçırdığı için lokantalar, kafeler sinek avlıyor. İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri vatandaşlarını dışarıda yemeye, tatile göndermeye, evinden çıkartmaya teşvik etmek için yırtınıyor. Bizim de yapmamız gereken insanları dışarıdan soğutan uygulamalarımızı cesurca gözden geçirmek.
Eğer açık havada maske takılması konusunda ısrarcıysak da, vatandaştan gelen samimi şikayetleri ciddiyetle dinlemek zorundayız.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MELİH ALTINOK: Sokaktan maske manzaraları

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,259,579Coronavirus Vaka Sayısı
  • 739,212Ölü Sayısı
  • 6,329,849Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 10:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar