Kuşu Belediyesi'nden bölgeye nefes aldıracak proje...

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde yaklaşık 20 yıl önce yakınında bulunan tarım arazilerinin sulanması için oluşturulan Kuşu Göleti, belediye tarafından çevresinde yapılan yatırımlarla turizme kazandırıldı.

İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Kuşu beldesi sınırları içerisinde 20 yıl önce yapılan ve çevresinde gür ormanların bulunduğu gölet, doğal güzelliği ve etrafında yapılan tesislerle yerli halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekmeyi başardı.

Kuşu belde belediyesinin yaklaşık 8 aylık bir çalışması sonucu oluşturulan ve bünyesinde piknik alanları, dinlenme tesisleri, bisiklet yolları, kafeteryası, kır düğün salonları, bungalov tipi apartlar bulunan tesis şimdilik belediye tarafından işletiliyor. Tesiste görevli 15 kişi gece gündüz demeden müşterilere hizmet sunuyor.

Kuşu Belediye Başkanı AK Partili Feridun Aktay, atıl vaziyetteki sulama göletini turizme kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Simav ve çevresinde çok sayıda doğal ve yapay gölet bulunduğuna dikkat çeken Aktay, ancak bunlardan yeteri kadar yatırım yapılmadığı için faydalanılmadığını belirtti. İnsanların artık deniz turizminin yanında aileleriyle huzurlu bir ortamda tatil yapma fırsatına erişmek istediklerini vurgulayan Aktay, “Ülkesinin, ilçesinin, beldesinin büyümesine, gelişmesine katkı sunmak isteyen herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini dile getirdi.

Aktay, “Seçimler öncesi vatandaşlarıma söz vermiştim. Şimdi sözümü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kuşu belediyesi güçlü bir belediye, yatırım yapmaktan korkmadık. Simav şifalı kaplıcalarıyla termal turizmde önemli bir yere sahip. Ancak ilçe genelinde doğa turizminde yıllardır yeni bir yatırım yapılmıyor. Böyle bir fırsatı yakalayınca bu alanı turizme kazandırmak için çalışma başlattık. 8 aylık bir çalışmanın ardından yaklaşık 2,5 milyon liralık bir bütçe ile beldeme böylesine güzel bir tesis kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Simav'ın termal turizmin yanında doğa turizminde de öne çıkması gerektiğine inandığını vurgulayan Aktay, “Böyle yerlerde doğayı bozmadan insanların hizmetine sunmanız gerekiyor. Alt yapı başta olmak üzere diğer tesisleri yaparken biz bunlara çok dikkat ederek özen gösterdik. Gölet çevresinde piknik alanları, yaya ve bisiklet yürüyüş alanları, bungalov türü apart tarzı moteller, Türk mutfağının yanı sıra yöresel yemeklerinde sunulduğu yemekhane ve kafeterya oluşturduk. Kır düğün salonlarımız ile vatandaşlarımıza her türlü eğlenme fırsatı sunuyoruz. Yöreye özgü kıl çadırlar oluşturduk. Eğer turizme hizmet ediyorsanız en iyisini yapmak zorundasınız. Burasını cazibe merkezine dönüştürmek için 2,5 milyon lira yatırım yaptık. Özellikle bu günlerde ve hafta sonları çok sayıda insanı ağırlıyoruz. Gelen insanlar ilgiden son derece memnun. Yıllardır atıl durumda olan bir yeri turizme kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Selendi yolunun yapılmasıyla, projenin dahada kıymetleneceğini ekleyen Başkan Aktay: “Bölgemizin kurtuluşuna vesile olacak Selendi yolunun kısa zamanda yapılmasını istiyoruz. Hepsinden önemlisi bizlere büyüklerimiz tarafından verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz” diye söyledi.

“HERKESE TAVSİYE EDİYORUM”

Kuşu Göl Sefası Dinlenme Tesislerine dışarıdan geldiğini belirten Necati Gökalp(27) “ Belediye önceleri sadece tarımsal alanları sulama amaçlı kullanılan sulama göletini yaptığı çalışmalarla doğa turizmine kazandırmış. Mavi ile yeşili bir arada bulunduran tesis ile gurur duydum. Herkese tavsiye ediyorum. Stres ve günün yorgunluğunu atmak isteyenler gelsinler, görsünler. Bana hak vereceklerdir”dedi.

Kuşu Belediyesi'nden bölgeye nefes aldıracak proje...

Coronavirus (Covid-19)

  • 161,900,140Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,360,648Ölü Sayısı
  • 17,756,450Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 13:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar