Bir Memleket Aşığı: Prof.Dr.Naki Erdemir

Aslen Nevşehir’li olan Naki Erdemir hoca Fen Eğitimi alanında Profesör olup, Edebiyat ve İlahiyat mezunudur, ayrıca hayatı, halkı analiz edecek kadar bir Alaylı Sosyologdur diyebilirim.

26 yıl Van 100.yıl üniversitesinde Öğretim Üyeliği yapan Erdemir Hak ve Kardeşlik Derneğini kurmuş, ülkemizin kronikleşmiş sorunu olan Kürt meselesi/Türk sorunu konusunu daima kendine dert etmiş, bu problemin çözümü için devamlı gayret etmiş, çaba harcamıştır.

Ne hikmetse her gelen siyasi eğilim sağdan soldan bu soruna yaklaşmakla birlikte meseleyi kökten hal etmeden “bir gün işime yarar” dercesine hep yedekte bırakmıştır.

Kendisinin ifadesiyle çözüm sürecinde barış ve huzura yaklaşmakla birlikte karanlık bir elin araya girmesiyle bu sorunun çözümü bir daha ertelendi ve duyarlı vatandaşlarımızın umutları suya düştü.

Her geçen gün bir karamsarlığın çöktüğü bu bulutun ne zaman sağanak yağış olarak üzerimize yağacağı belli olmayan bir bilmece haline dönüştü. Ayrıca bu yağış, kar-tipi mi olur? sıra dışı bir dolu mu olur? eksi kaç derecede yağar o da belli değildir.

Geliyorum! diyen bu tehlikenin önünü almak için önce Hak ve Kardeşlik Hareketi ile yetişen ehil insanlardan oluşan dava adamlarından müteşekkil kimselerle Hak ve Kardeşlik Partisi(HAK PARTİ) ile soruna çözüm, yaraya merhem, derde deva olmak istiyor.

6 ay kadardır Sosyal Medyada onu takip ettiğim ve geçende 4 saat kadar yüz yüze yaptığımız görüşmeyle; kendisinin samimi, gayretli ülkenin kronikleşmiş sorunlarını çözmeyi dert edindiği ve bunun için bir reçete hazırlığı içinde olduğunu gördüm.

“Ne mutlu Türkün diyene” yerine “ne mutlu Müslümanım” sloganıyla Anadolu insanının birlikteliğini sağlamayı hedefleyen “Allah ve Resulünün” izinde orijinal bir metot ile siyaset yapıp, beşeri politik hilelerden uzak bir çare çözüm arayışında olduğuna kanaat getirdim.

Ne mutlu Müslümanım mefkuresinde, eşit halk, eşit hak anlayışında, Türkiye gemisinde Ümmet rotasında yol almak istiyor. Ülkenin ve ümmetin ayağa kalkması için öncelikle Türk'le Kürd'ün beraber olmazsa olmaz şartını ortaya koyuyor.

Kürt meselsini vatandaşlık tanımızdan tutun, anadil eğitimine kadar bir çözümü dert etmesi, bu konuda ne kadar samimi olduğuna işarettir. Çünkü bu sorunun çözümüne sağdan soldan yaklaşan kimselerin ülkeyi uzun vadede iyi bir düzeye çıkaramayacağı aşikardır.

Anayasanın 42. Ve 66. Maddeleri Hak ve Kardeşlik dahilinde düzelterek toplumuza bir huzur kazandırmayı hedefleyen Erdemir, resmiyette/siyasette “Türk” kelimesinin kullandığı her yerde “Türkiye” kelimesini kullanarak, okullarda velinin yeterli talebi olursa “Anadil Eğitimi” sınıfının rahatlıkla açılabileceği konusunda ısrar ediyor.

İnkılap tarihinin yalanlarını bir bir anlatan Naki hoca Kürtleri bölücülük ve ihanet gibi kavramlarla yan yana getirmenin absürt, abes ve gereksiz olduğunu apaçık söylüyor.

Onun dışında herkese asgari düzeyde el uzatabilecek sosyal devlet anlayışı,

Ailenin önemi ve evlilik olayına verilmesi gereken destek, anneliğin ve dolayısıyla ev hanımlığının cazip hale getirilmesi hakkında gayet faydalı fikirler ileri sürüyor.

Milli manevi değerlerimize olan hassasiyeti meselesinde güvenilir bir bakış açısı ortaya koyarak insana bir güven veriyor.

Bir Ak partili olarak onun bu yaklaşımını analiz ederken partimizin baştaki hareket argümanlarıyla,  temel değerleriyle ne kadar örtüştüğünü şu anda “ah” çekerek yazıyorum.

Prof.Dr.Naki Erdemir hoca ayrıca Milli Görüşten yetişme bir değer olması hasebiyle bu konuya ehil bir insan olduğu ve her defasında bu mesenlin üzerinde durup bu doğrularla özdeşleşen bir şahsiyete sahip olması da bu işe ehil bir lider olma özelliğine sahip olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Kardeşim İktidar da olsa Muhalefette olsa böyle içten ve samimi bir harekede, bir partiye ihtiyaç vardır. Bu konuda ben de varım deyip Anadolu illerini diyar diyar gezen hocamızı tebrik ediyorum.

Bu konuda siyasete bir değer katacağına da inanıyorum, siyasete verilen her katkı 83 milyon insana fayda getireceği aşikardır, kendine ve ekibine başarılar diliyorum.

Şimdiden hayırlı olsun.

Bir Memleket Aşığı: Prof.Dr.Naki Erdemir

Coronavirus (Covid-19)

  • 101,362,637Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,181,085Ölü Sayısı
  • 25,959,002Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar