SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları; site içi ve site dışı optimizasyonlar olmak üzere temel olarak iki aşamada yapılır. Ancak çalışmalara başlamadan önce, sitenin detaylı olarak analiz edilmesi gerekir. Rakiplerin analizi, hedeflenen kelimeler, hedef kitleler ve arama hacimleri gibi ölçümlere dayanarak SEO çalışması planlanır. SEO analiz aracı kullanılarak yapılan bu ölçümlerde, site içi SEO kalitesi belirlenebilir. Bununla birlikte alan adının arama motorları gözündeki değeri ve domain otoritesi de büyük bir öneme sahiptir.

Site içi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları kullanıcı deneyimini güçlendirmeye yönelik çalışmalardır. Sitede kullanıcıların daha uzun süre vakit geçirmesi, sayfa dolaşımı gerçekleştirmesi ve satın alma ya da iletişime geçme gibi aksiyonlarda bulunması sağlamak açısından site içi optimizasyon önemlidir. Site içi SEO çalışmaları şunları kapsar:

 1. Sitenin tasarımı; tarayıcı ve mobil uyumluluğu,
 2. Sayfaların yüklenme ve açılış hızları,
 3. Yazılı ve görsel içeriklerin özgünlüğü,
 4. Sitenin hedef kitlesine bağlı olarak ilgi çekici sayfalara sahip olması,
 5. Site içi dolaşım,
 6. Arama motoru indeksleme durumu,
 7. Site içi bağlantılar,
 8. Arama sonuçlarında gösterilecek başlık ve açıklamalar,

Google’ın arama motoru algoritmalarında kullandığı 200’den fazla etken vardır. Ancak site içi SEO çalışmalarında öncelikli olan durumlar bu şekildedir. Özellikle içeriklerin kalitesi ve özgünlüğüne bağlı olarak kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çalışmalar SEO çalışması için temel oluşturur.

Site dışı SEO Çalışmaları

Bir web sitesi için site içi çalışmalar ne kadar başarılı olursa olsun, arama motorlarında ilk sayfada gelmek için tek başına yeterli olmayabilir. Bunun temel sebebi rakiplerin yaptıkları çalışmalardır. Arama motorları, bir sitenin değerini ölçmek için diğer sitelerden gelen bağlantı ve referansları kullanır. Arama sorgularında sıralama belirlenirken sitenin arama motorları algoritmasına uygun olması kadar, diğer siteler tarafından referans gösterilmesi de önemlidir. Bu çalışmalara genel olarak backlink çalışması denir. Backlink çalışmaları rakip analizlerini de kapsar ve rakiplerin sahip olduğu backlinkler incelenerek planlama yapılır.

Arama motoru sorgularında yükselmek için hem site içi hem de site dışı SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yapılması şarttır.


Coronavirus (Covid-19)

 • 30,752,292Coronavirus Vaka Sayısı
 • 957,370Ölü Sayısı
 • 7,406,258Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar